اطلاق کلمه ریاضی دان بزرگ عرب به خوارزمی در کتب درسی فرانسه

وقتی کتب ریاضی دبیرستانهای فرانسه را ورق می زنیم متأسفانه دیده می شود که دانشمندان و ریاضیدانان بزرگ کشورمان را بجای آن که با عنوان ایرانی معرفی کنندآن‌هارا عرب دانسته اند . برای نمونه در صفحه ۲۲۲کتاب درسی ریاضی سال یازدهم Math 1re        یکی از مدارس واقع در پاریس پانزدهم (که در عکس مشاهده می کنید ) خوارزمی را ریاضیدان بزرگ عرب دانسته است !      

                     


رامیار (دانش آموز کلاسم )می گوید حتی در مدرسه فرانسوی که می رفتیم معلم تاریخ مان ما ایرانی ها را عرب صدا می زد و سوگند( دیگر دانش آموز کلاسم ) اضافه می کند که این بلا را بر سر ابن سینا هم آورده اند .

    خوارزمی ( ۲۲۹-۱۲۹شمسی ) در قرن دوم هجری شمسی در دوره مامون عباسی می‌زیسته است . از آنجا که زبان علمی دوره ی خوارزمی زبان عربی بود از این روخوارزمی رابه‌صورت ال‌خوارزمی صدا می‌زدند.روش دانشمند ایرانی ؛ در عملیات جمع و تفریق ، ضرب و تقسیم مورد توجه دانشمندان ریاضی اروپا قرار گرفت و چون خوارزمی در محاسبات چهار عمل اصلی و حل انواع مسایل ریاضی روش مرحله به مرحله و دقیقی ارائه داده بود و در نهایت به جواب منجر می شد به همین خاطر، هر روشی که حل مسایل را به صورت مرحله به مرحله و دقیق و با جزئیات کافی بیان کند و در پایان به جواب برسد روش الگوریتمی نامیدند . تلفظ لاتینی ال خوارزمی به صورت  Algorism  یا الگوریتمی  Algorithmic  از آن ناشی شده است .
اروپایی های پس از آگاهی یافتن از افکار بلند و اندیشه های علمی خوارزمی و روشهای او بلافاصله به ترجمه کتاب(جبر و مقابله ) او به زبان لاتین که زبان رایج و علمی اروپا بود پرداختند .
جای سئوال و گلایه این جاست که چرا نهادهای ذی ربط همچون انجمن ریاضی ایران - رایزنی‌های فرهنگی مستقر در کشور‌های اروپایی ویا نمایندگی یونسکو  که مدارک و مستندات کافی در اختیار دارند(+ اهرم های قانو نی+ این همه دفتر و دستک و تشکیلات )نسبت به چنین مسائلی بی تفاوت می‌گذرند !

    هنوز چند صباحی نیست که به پیشنهاد ترکیه هشتصدمین سال تولد مولانا بزرگ داشته شد . در خبر ها هم آمده بود که به پیشنهاد تاجیکستان یونسکو سال۲۰۰۸میلادی را سال رودکی نام گذاری کرده است . اگر به همین منوال بگذرد هیچ بعید نیست که سال های آینده به پیشنهاد کشور های عربی ما شاهد بزرگداشت مفاخر ملی ریاضی خود باشیم !چراباید گنجینه ارزشمند ملی خود را از آن دیگران ببینیم ؟

چند عکس دیگر از کتاب که توسط محمد یغما تهیه شده است. + و +  و  + 

پ.ن.:در این سایت که به زبان فرانسه است خوارزمی را  فارسی  ( perse )  دانسته.این هم جوابی از خودشون به خودشون!! 

/ 10 نظر / 62 بازدید
تنهایی

سلام خیلی دور از انتظار نیست وقتی که خودمان اعلام بی نیازی کنیم دیگران از آن بهره برداری کنند. رودکی ،مولانا ، خوارزمی،خیام ، حافظ و ... به همه جهانیان تعلق دارند ولی ما می توانیم در این زمانه ای که از همه جا زیر فشار هستیم از ایرانی بودن آن ها به نفع ملت مان بهره ببریم ولی افسوس... خدانگهدار

یسنا

به نظرم نباید شوکه بشیم اخه چند بار تبلیغ کردیم؟ چند تا از ایرانیا می دونن که خوارزمی چه کار کرده؟

یسنا

با تبادل لینک موافقین؟

یسنا

ممنون از اینکه پیشم اومدین من شما رو لینک کردم

نعیمی

جناب راستی زاده سلام به قول شاعر ( از ماست که بر ماست ).از اطلاع رسانی شما سپاسگزارم .با آرزوی به روزی

نعیمی

جناب راستی زاده سلام وبلاگ ژولی ویل را که من با عنوان ( روز نوشتهای یک پزشک در فرانسه ) لینک کرده ام راملاحظه کن .او خود را این گونه معرفی می کند: من هیچ گاه در ایران نبودم هیچ وقت به ایران نیومدم درک درستی از ایران ندارم پدر و مادرم نوجوان بودن که از ایران خارج شدن در پاریس به دنیا اومدم تا 18 سالگی در فرانسه بودم در 19سالگی به لندن رفتم تا26 سالگی درلندن بودم بعد به پاریس برگشتم و یک پزشک هستم با 31سال سن اسم من برگرفته ازنام:همسر خشایار شاه است .

atash

salam aghaie rasti zade matlabe khob vali taasof angizi bood rasti webloge khoshgeli ham darin ye chize dige man in matlabo ham mikham baresh daram [لبخند] ejaze midin man linkesh konam? shad bashin dar panahe hagh [گل][گل][گل] dar panahe hagh

کورش

از این رژیم پست و این مردم چاپلوس(البته اکثریت نه همه!) که نمیشه بیشتر از این انتظار داشت.

mojabah

سلام در ابتدا میخواهم به امام و تمام برادرن بسیجیم سلام گرمی بکنم. چند رور است که از بانک صادرات نمیتوانم پولم را بگیرم. گفتند تحت بر رسی‌ ۲ تا ۳ میلیون حسابها و گردآوری مشخصات صاحبان این حسابها هستند. تعجب می‌کنم چرا حتی از خودپرداز هم نمیتوانام پول بگیرم. شنیدم چندین میلیون دلار پول‌های بانک صادرات را آقایان دزدیدند و بانک مرکزی را هم تحریم کردند. آیا بانک مرکزی تحریم شده یا دزدیهای این آقایان وسعت گرفته؟ یا امام این احمدی‌نژاد و در و دسته‌اش را بندازید زندان تا دست از این دزدیها بر دارند. پول ما مقام زیاد ایشان و همبستگانشن را کور کرده است.«يَخْضَمُونَ مَالَ اللَّهِ خِضْمَةَ الْإِبِلِ نِبْتَةَ الرَّبِيعِ»(نهج‏البلاغه، خطبه 3) بعضي‌ها طوري از بيت المال مصرف مي‌كنند و آن قدر حيف و ميل مي‌كنند كه انگار شتر به علف تازه رسيده است.