کوچ نخبگان !

 

گپی با میلاد بخشی زاده دارنده نقره المپیاد ریاضی

المپیاد ریاضی امسال در مادرید اسپانیا برگزار شد و تیم شش نفره ایران با کسب یک مدال طلا و پنج نقره با هفت پله صعود نسبت به سال گذشته در رده پنجمین تیم برتر جهان قرار گرفت.به همین منظور روزنامه اعتماد با «میلاد بخشی زاده» یکی از نقره یی های تیم ایران گفت وگویی صورت داده که با اندکی تلخیص از نظرتان می گذرد.


-سطح علمی مسابقات چگونه بود؟

به گفته سرپرستان و کسانی که سال گذشته در مسابقات ویتنام حضور داشتند، المپیاد امسال در مادرید کیفیت بالاتری داشت. چرا که حدود 11 کشور برای اولین بار در این المپیاد شرکت می کردند..

-برخورد تیم های دیگر با شما به عنوان نمایندگان ایران چگونه بود؟

خوب شد این سوال را پرسیدید. چون یادم آمد بگویم تیم ایران به عنوان اجتماعی ترین تیم حاضر در میان 104 کشور شرکت کننده شناخته شد و برخورد همه با یکدیگر بسیار خوب بود. آنجا خیلی به پرچم نگاه نمی کنند بلکه ملاک علم و دانش است.

-با توجه به اینکه شما بدون کنکور می توانید به دانشگاه بروید، چه رشته یی را انتخاب می کنید؟

من علاقه ام به ریاضی محض است و تا آخرین مقطع موجود در سیستم دانشگاهی کشور آن را ادامه می دهم.

-یعنی پس از آن به خارج از کشور می روید؟

شاید... وقتی برخی رشته ها همچون مهندسی شیمی یا
PHD فیزیک کوانتومی نیست، مجبور می شویم برای ادامه تحصیل از کشور برویم.

-چرا نخبه های ما به خارج از کشور کوچ می کنند؟

بیشتر به خاطر دلایلی است که در بالا گفتم، اما به آن معنی نیست هر کس که برای ادامه تحصیل رفت، بگوییم مغزی فرار کرده است. چون بسیاری پس از اتمام تحصیل شان در خارج، به ایران عزیز بر می گردند.

منبع

مقاله مرتبط:بلیت رفت نخبگان ایرانی برگشت ندارد!

/ 3 نظر / 23 بازدید
نعیمی

جناب راستی زاده با سلام کوچ نخبگان یا فرار مغزها یا عدم بهره برداری از اندیشمندان اختلاف در تعبیر است وتا زمانی که فضای عمومی کشور متناسب با نیازهای دانشی آنان نگردد همین معضل برقرار خواهد بود.با آرزوی به روزی

ریاضی نویس

سلام. وبلاگ بسیار خوبی دارین . بخش های مقالات ،عکس و ویدیو ونشریات با اینکه برام خیلی جالب بود . (منتظر اطلاعات بروز شده این بخش هستم) ایده های خوبی از وبلاگتون گرفتم موفق باشین .

[دست]