ریاضیات و اینترنت قسمت اول

باسلام به دوستان و تبریک سال تحصیلی جدید و پوزش ار تأخیر دربروز کردن مطالب

قسمت مقاله ریاضیات و اینترنت تألیف همسرم لیلا مهندس تقدیم میشود .

  

ریاضیات و اینترنت

اینترنت در سالهای اخیر تحولی شگفت انگیز یافته است . درعین حال ، عقیده عمومی این است که درقلب عملکرد اینترنت ،‌ ریاضیات نهفته است . به هر حال ریاضیات زبان کامپیوتر است ، و اینترنت اکنون دهها میلیون کامپیوتر را به هم پیوسته است ، اینترنت در روند تکامل خود در مقیاس کوچک یا بزرگ بر دنیای ریاضیات اثر می گذارد .

کامپیوتر درزبان ریاضی متولد شد . اعداد دودویی به کامپیوتر امکان ارائه کلمات ، موسیقی ، تصاویر و فراتر از آنها را دادند ، و امروزه دستگاههای کامپیوتر در پهنه اینترنت با الفبایی مرکب از صفر و یک با هم در ارتباط اند . قواعد بیطرفانه منطق ریاضی بر عملیات کامپیوتری حکم فرماست . پیغامها در شبکه اینترنت ـ پست الکترونیک ، گرافیک ، صدا و نتایج جستجو در بانکهای اطلاعاتی ـ به صورت رشته هایی از صفر و یک منتقل می شوند . ریاضیات در دو نمونه از این تبدیل و انتقال دیجیتال اهمیت اساسی دارد :

     

  1. انتقال دقیق یک پیام متنی که به ارقام دودویی تبدیل شده است ، احتیاج به کدهایی برای یافتن و تصحیح خطا در انتقال دارد (با کدهای محرمانه ‹‹رمزها ›› اشتباه نشود .
  2.  

     

  1. برای کم کردن حجم داده ها در تصویری که باید به راحتی انتقال داده شود و با شباهت قابل قبولی با نسخه اصلی بازسازی شود . از ابزارهای فشرده سازی داده ها استفاده می شود .
  2.  

هنکامی که رشته های بسیار طویلی از صفر و یک در شبکه های رایانه ای منتقل می شود ، اشتباه در انتقال غیر قابل اجتناب است ، در حالی که حتی از بین رفتن مقدار اندکی از داده ها هم ممکن است فاجعه آمیز باشد ، کدهای مورد استفاده برای خطایابی ، ابزارهایی ریاضی هستند که می توانند بسیاری از اطلاعات از بین رفته را مشخص کنند ، روشی مانند شمردن تعداد صفحات یک نامه طولانی برای تعییین این که آیا در مرسوله چیزی گم شده است یا نه . وقتی خطایی کشف می شود ، کامپیوتر مقصد تنها کاری که می کند این است که رسیدن مرسوله شامل خطا را اعلام نمی کند و کامپیوتر فرستنده در می یابد که باید دوباره مرسوله را بفرستد . ایده های مربوط به چنین کد گزاری و تصحیح خطا برای نخستین بار در اوایل دهه 1950 مطرح شد . ایده های مربوط به فشرده سازی تصاویر نیز همانند کدهای تصحیح خطا ، در پهنه وسیعی از تکنولوژی ، از جمله تلویزیونهای دیجیتال آینده ، به کار می روند .

شیوه های مناسب فشرده سازی داده ها کمک می کنند تا تصاویر گرافیکی وب به طور سریع و جذاب روی صفحه رایانه نمایان شوند . .

اینترنت نیز به پیشبرد تحقیقات و آموزش ریاضیات کمک می کند . گروههایی از مدرسان و پژوهشگران از طریق پست الکترونیک ، گروههای خبری و جایگاههای خاصی از وب ، با یکدیگر در ارتباط اند .

 

 

ریاضیدانان از امکانات شبکه اینترنت و وب به خوبی استفاده می کنند . این ابزارها به آنها امکان می دهندتا ایده ها ،‌روشها و منابع خود را فارغ از مرزهای جغرافیایی و رشته ای با یکدیگر درمیان بگذارند تا هم آموزش و هم تحقیق پیشرفت کند .

نمونه هایی از جایگاههای تخصصی عبارت اند از

 

Math Archive(آرشیو ریاضی ) ، که به طور تخصصی به مباحث آموزشی می پردازد و Geometry Center (مرکز هندسه ) که تأکید آن بر محاسبه و به تصویر در آوردن ساختارهای هندسی است . متخصصین نظریه اعداد که علاقه مند به جستجوی اعداد اول مرسن هستند منابع خود را در اختیار Great Internet Mersenne Prime Search(جستجوی بزرگ اعداد اول مرسن به وسیله اینترنت ) قرار می دهند . سالهاست که متخصصان محاسبات عددی ، مسائل ، راه حلها و روشهای خود را از طریق NA - NET با یکدیگر در میان میگذارند . در NA- NET

بهترین نرم افزار آنالیز عددی برای استفاده عموم قرار دارد.ازسویی دیگربسیاری از متون تحقیقاتی مهم ریاضی که متعلق به دوران ما قبل اینترنت هستند به صورت الکترونیکی ضبط خواهند شد . ؛ دربرخی شاخه های علمی ، مقالات چند سال گذشته تنها ارزش تاریخی دارند ، اما درریاضیات نوشته های با عمر ده ، بیست یا حتی صد سال هنوز در پژوهش مفیدند . به همین دلیل است که کوششهایی برای نشر الکترونیک این آثار انجام شده یا در جریان است .

  
نویسنده : عنایت اله راستی زاده ; ساعت ۱٢:٥٦ ‎ق.ظ روز ۱٦ مهر ۱۳۸۳
تگ ها : مقالات