وبلاگ نویسی ریاضی درایران1

آخرین مقاله تالیفی ام رااین بار قبل از نشر کاغذی می خواهم روی وبلاگ  بیاورم.

امیدوارم از آن استفاده کافی ببرید.برای آنکه حوصله تان سر نرودآن رادر۳قسمت  می آورم.واین هم:

قسمت اول:

وبلاگ نویسی ریاضی درایران

جنبش نو گرا درتوسعه نشر الکترونیک ریاضی

عنایت اله راستی زاده

 

دبیر ریاضی دبیرستانهای شیراز

مقدمه

 

درریاضیات معاصر ایران ،‌بخصوص در چهل سال اخیر ، تلاش های ارزنده ای برای توسعه تشکل ها و انجمن های ریاضی و انتشار مجلات و کتب ارزشمند صورت گرفته است .

با گسترش دامنه ارتباطات و رشد فن آوری و تولید رسانه های جدید و در رأس آن اینترنت ،‌دامنه نیازهاو حوزه فعالیت تشکل ها محتاج بازنگری و بازتولید فرآورده هایی متناسب است .

گستردگی و تنوع ،‌عمومی کردن دسترسی به اطلاعات ، هویت بخشی به افراد ، انتقال ساده و سریع اطلاعات ، دو سویه بودن رسانه و ایجاد حق انتخاب همگی از پیام های این رسانه نوپا یعنی اینترنت است .

اکرچه نزدیک به 20 سال از عمر اینترنت در جهان می گذرد ؛ ولی سابقه استفاده از آن در کشور ما کوتاه است و از آن کوتاهتر پدیده تولید صفحات شخصی یا همان وبلاگ نویسی . این نوشتار ورودی است به پدیده نوپا و رو به گسترش وبلاگ نویسی با تأکید ویژه ای بر وبلاگ نویسی ریاضی و چشم اندازی به نشر الکترونیک ریاضی و توسعه تشکل های مجازی ریاضی نوخاسته یا ناخواسته !

----------------------------------------

وبلاگ نویسی ریاضی در ایران ( نوعی نشر )

 

 

 

 

 

وبلاگ چیست ؟

لابد کلمه ی نشر و آن هم نشر الکترونیک و بلاخص نشر الکترونیک ریاضی را تاکنون بارها شنیده اید . کلمه ای که ظاهر دهان پرکنی دارد و گاهی چالش بر انگیز و تاحدی غیر جذاب ، آن قدر که از ترسش حالت دفاعی به خود گرفته اید و سعی کرده اید تا حد امکان از آن دور شوید ، شاید هم خود واژه نشر ، مفهوم غیر قابل دسترس همگان بودن را با خود همراه می آورد.

پس فعلاً دورش را خط می کشیم . ظاهراً امر نشر کار مانیست ! اما نه دست نگه دارید . امروز همه می توانیم بسادگی و سهولت یک روزنامه نگار کوچک باشیم و یک ناشر . پای میز کامپیوترتان بنشینید ؛ به شبکه وب متصل شوید ، میزبانانی هستند که شما را دعوت کرده اند تا صفحه ای شخصی بسازید و یادداشتهایتان را در آن بنویسید و درمعرض دید عموم قرار دهید . شروع کنید حالا شما یک وبلاگ نویس شده اید !

با این مقاله همراه شوید تا ببینیم وبلاگ چیست و جاذبه های آن کدام اند ؟ از قافله نسل سوم کشورمان عقب نمانیم . تشکل هایی نوین در دنیای مجازی که تا چشم باز کنیم به حقیقت خواهند پیوست

وبلاگ ترکیبی است از دو کلمه

 

web و log و به معنی ثب وقایع روزانه در web

می باشد . از طرفی وبلاگ محیطی است که به شما اجازه می دهد افکار ، عقاید ، یادداشتهای شخصی ،‌ مقالات ، عکس و کلاً آن چه را که دوست دارید دیگران بخوانند ؛ در اینترنت منشر کنید . برای نوشتن یک وبلاگ نیازی به هیچ زبان برنامه نویسی یا طراحی سایت ندارید و سادگی کاربرد از ویژگیهای بارزآن می توان دانست .

وبلاگ سایت اینترنتی است که توسط مردم معمولی مثل من و شما راه اندازی می شود . روزنامه کوچکی است که شما خود سر دبیر آن هستید . این شما هستید که تصمیم می گیرید که چه مطلبی را در آن قراردهید یا چه عکسی را برای بازدید کنندگان به نمایش بگذارید و یا خوانندگان را به چه مطلبی ارجاع ( لینک ) دهید . روزنامه ای کوچک که قادر است تعداد خوانندگان شما را دقیقاً به شما بدهد ،‌با امکان مطلع شدن از نظرات دیگران درباره نوشته هایتان . در وبلاگ باز خود یادداشت وجود دارد . می توانید براحتی از قضاوت خوانندگان درباره مطالبتان آگاه شوید ؛ همچنان که سایرین نیز می توانند این داوری ها را ملاحظه کنند . وبلاگ ،‌صفحه ای شخصی است در دنیای مجازی ، حتی برای آنان که می خواهند هویت شان رو نشود و با اسمی مجازی پا به دنیای نشر الکترونیک بگذارند !

----------------------------------------

تاریخچه تأ سیس و آمار و ارقام از عالم وبلاگ نویسان

 

  
نویسنده : عنایت اله راستی زاده ; ساعت ٢:٠٠ ‎ب.ظ روز ٢۳ امرداد ۱۳۸۳