معرفی یک کتاب :موسیقی اعداداول

معرفی یک کتاب :موسیقی اعداداول

 

 

:

 

در حالی که موضوعات دانشگاهی همانند علم، تاریخ و روانشناسی با موفقیت از برج عاج فرود آمده اند و تئوری های مجرد را به کتاب های پرفروش و برنامه های تلویزیونی بدل کرده اند، اما ریاضیات همچنان محجوبانه در دیرها پنهان شده است.

امروزه «ریاضیات عامه فهم» همانقدر عجیب است که «علم عامه فهم» در150سال پیش.

هم اکنون پذیرفته ایم که زیست شناسی تکاملی به همراه چیزهای دیگر به ما در درک رفتارهای انسان کمک می کند، اما مطمئن نیستیم که چرا ریاضیات اهمیت دارد، البته اگر اهمیتی داشته باشد. از این رو کتاب هایی همانند «چرا یک مسئله حل نشده ریاضیات اهمیت دارد» در تلاش است تا از اهمیت آن دفاع کند. از این رو تعمداً می خواهد با ترکیب زیبایی ریاضی و هوش حتی نظر خوانندگان ناآشنا با ریاضیات را نیز به خود جلب کند.

اما با این همه او در این کتاب خود را به انجام یک کار موظف کرده است
. کتاب موسیقی اعداد اول
در مورد جست وجو برای یافتن رابطه ای است که ریاضیدانان بتوانند توسط آن نحوه توزیع اعداد اول را دریابند.به رغم آنکه سایر رشته ها به روش قابل پیش بینی ادامه می یابند، اما هنوز هم اعداد اول را فقط با انجام فرآیندهای طاقت فرسای آزمایش و خطا می توان به دست آورد. برای مثال، هیچ رابطه ای در دست نیست که بتوان عدد اول شش میلیونیم را حدس زد، هر چند که یک کامپیوتر که این اعداد را یکی یکی به دست می آورد، در نهایت می تواند آن را ارائه دهد. بزرگترین عدد اولی که تاکنون شناسایی شده است عددی است با4 میلیون رقم.تلفیق تحویل ناپذیری و پیش بینی ناپذیری باعث شده است که اعداد اول کاربردهای زیادی در محاسبات پیشرفته و سیستم های حفاظت اطلاعات داشته باشد و در مرکز آن مفهومی قرار گیرد که دوساتوی با شور و هیجان زیاد از آن به عنوان «تجارت الکترونیک در بازارهای جهانی» نام می برد.طی سا ل های متمادی اعداد اول ریاضیدانان را سردرگم کرده اند.

برای خواندن بقیه مطلب اینجا راکلیک کنید. 

 

  
نویسنده : عنایت اله راستی زاده ; ساعت ۱:٤۱ ‎ق.ظ روز ٧ اردیبهشت ۱۳۸۳
تگ ها : کتاب خانه