معرفی بزرگترین عدداول

 

معرفی بزرگترین عدداول:

 

 

 

:

 

نام یک دانشجوی 26 ساله با کشف بزرگ ترین عدد اول شناخته شده، در تاریخ ریاضیات ماندگار شد. عدد اولی که اخیراً کشف شد، 6320430 رقمی است. برای پیدا کردن این عدد بسیار بزرگ بیش از دو سال زمان صرف شد و 200 هزار کامپیوتر متصل به شبکه اینترنت برای پیدا کردن آن به کار گرفته شدند. مایکل شافر که دانشجوی مهندسی شیمی در دانشگاه میشیگان است از کامپیوتر اداره اش برای پردازش هر چه سریع تر این برنامه استفاده کرد. این پروژه که با کمک بیش از 60 هزار داوطلب از سراسر دنیا به انجام رسید، جست وجو برای یافتن بزرگ ترین عدد اول نام گرفت.

مایکل شافر درباره کشف عدد جدید می گوید: هنگام خروج از جلسه ای که با مشاورم داشتم، متوجه شدم که کامپیوتر عدد اول جدید را پیدا کرده است. پس از آن بی درنگ همسرم و دوستانی را که درگیر پروژه بودند، با خبر کردم تا در شادی این خبر بزرگ سهیم شوند. اعداد اول، عددهای مثبت و درستی هستند که فقط بر خودشان و عدد یک بخش پذیر هستند..

مارکوس سائوتوی ریاضیدان در دانشگاه آکسفورد و مولف موسیقی اعداد اول می گوید: کشف عدد اول جدید هر چند غیرمنتظره بود اما معلومات ما را درباره چگونگی توزیع اعداد اول افزایش داد. با این حال چگونگی توزیع عدد های اول در میان دیگر اعداد درست هنوز هم لاینحل باقی مانده است. این پروژه برآورد خیلی خوبی از توان محاسباتی کامپیوتر های موجود بود. پروژه علاوه بر اهمیت آن جالب و سرگرم کننده نیز بود.هر کس گوشه کوچکی از جهان اعداد اول را برای کاوش و تحقیق انتخاب می کند و رسیدن به نتیجه دلخواه در این زمینه تا حدی شبیه به بخت آزمایی است.

پروژه یک کامپیوتر مرکزی(و نرم افزاری رایگان داشت که شرکت کنندگان در پروژه با استفاده از آن نرم افزار فعالیت هایشان را هماهنگ می کردند. هر کدام از کامپیوتر های شرکت کننده در پروژه عدد خاصی را به عنوان کاندیدای عدد اول جدید امتحان می کرد. بعضی از شرکت کنندگان در پروژه علاوه بر حس کنجکاوی ریاضی، قصد داشتند سخت افزار کامپیوتر خود را با این روش محک بزنند. اما عده ای دیگر فقط به این خاطر که نام آنها در تاریخ ثبت شود در این پروژه شرکت کرده بودند. علاوه بر این موارد یک انگیزه مالی هم برای شرکت کنندگان در پروژه وجود داشت، زیرا بنیادفرونتیر که یک موسسه غیرانتفاعی است جایزه ای 100 هزار دلاری برای کشف اولین عدد اول 10 میلیون رقمی تعیین کرده است.

اسکات کورفسکی که شرکت او کامپیوتر پروژه را مدیریت می کرد می گوید: افراد بسیاری از ملیت های گوناگون و سنین مختلف و انواع مشاغل در این پروژه شرکت کردند. اعداد اول بسیار بیشتری از آنچه که تا به حال شناخته شده است، وجود دارند و می توان آنها را به روش مشابه و با استفاده از کامپیوترهای متصل به اینترنت، کشف کرد.

New Scientist,2Dec.2003


 

 

 

 

 

  
نویسنده : عنایت اله راستی زاده ; ساعت ۱٢:٥۱ ‎ق.ظ روز ۱٢ بهمن ۱۳۸٢