14 مارس جشن روز عدد پی

 

                                                                      

چهاردهمین روز از سومین ماه میلادی به ابتکار گروهی از افراد ، روز عدد مشهور پی نامیده اند . ابتکار جالبی است ؛ چهارده مارس در تقویم آمریکایی به صورت ۱۴/۳ نوشته می شود یعنی ماه سوم ، روز چهاردهم !این جشن یک جشن غیر دولتی است که حالا بیست سال است برگزار می شود. انجمن ها و کلوپ های علمی در بعضی کشور ها بخصوص کشورهای غربی به صورت خود جوش جشن هایی می گیرند که در نوع خود جالب است !

غیاث الدین جمشید کاشانی و عدد پی

وی در سرآغاز بعضی مطالب علمی اش برای ذکر نام خدا از عبارت زیر استفاده می کرده است . <بنام خدایی که از نسبت محیط دایره به قطر آن آگاه است!>یعنی همان عدد پی

وی این عدد را تا ۱۶ رقم اعشار یافت   و تا ۱۵۰ سال بعد از او کسی نتوانست رقم دیگری به آن اضافه کند . هر چند حالا و با پیشرفت کامپیوتر و به لطف برنامه نویسی های پیشرفته این عدد تا یک میلیارد رقم اعشار معلوم شده است .

غفلت از نوع فرانسوی

فرنگی ها که کاشانی این ریاضی دان ایرانی را با عنوان ال-کاشی می شناسند ؛تا بیشتر به ذهن ها خطور کند که او عربی بوده است در کتاب درسی شان در صفحه ای که پیرامون عدد پی نوشته اند هیچ اشاره ای به تلاش های این دانشمند ایرانی ندارند . برای نمونه  صفحه ۵۸کتاب درسی اول دبیرستانی آنها را می توان دید . به عکس توجه کنید :

                       

روی عکس کلیک کنید

امید وارم انجمن ریاضی ایران که با انجمن ریاضی فرانسه همکاری های دو طرفه و علمی خوبی داردقدری هم حساسیت به خرج دهد و تحریف های این چنینی را ( که تا بحال سه مورد آنها را درهمین وبلاگ متذکر شده ام ) دست کم نگیرد و اقدام مناسبی انجام دهد .  

  
نویسنده : عنایت اله راستی زاده ; ساعت ٢:٢٧ ‎ق.ظ روز ٢٤ اسفند ۱۳۸٦