جشن مردگان : شاخه گلی نثار گالوا

 

                                         

اول نوامبر-دهم آبان- در پاریس روز جشن مردگان یا توسن tosan نام دارد . در این روز که تعطیل عمومی است فرانسوی ها بر مزار مردگانشان حاضر می شوند ودسته گلی نثار ارواح آنان می کنند .

جامعه ارواح ریاضیدانان در گذشته فرانسوی نیز در این روز از این موهبت بی نصیب نمی ماند !

شاید جالب باشد بدانید که جوان ترین ریاضیدان در گذشته ی جهان  در یکی از گورستان های پاریس خفته است و او هم کسی نیست جز گالوای مغرور و خودخواه که در یک دوئل مسخره آن هم دوئل بخاطر یک زن جوان جان از کف داد ؛

آخه تو را چه به دوئل ، برو نظر یه گروههایت را تکمیل کن !

اورایست گالوا در 31 می 1832 در گودال عمومی گورستان مون پارناس دفن کردند. بازیگر این نمایش احساساتی یک شب پیش از مرگش نامه ای به یک دوست نوشت که : " من کشفیات تازه ای در آنالیز کرده ام" و با این جمله خاتمه داد که:

 " از ژاکوبی یا گاوس علناً در خواست کن ، عقیده خود را درباره ی اهمیت این  قضیه ها ونه در مورد صحت آنها بیان کنند . امیدوارم بعدها کسانی پیدا شوند که سودشان را در این ببینند که رمزاین مطالب آشفته را کشف کنند . "

 

بعدالتحریر :" گالوا در 1811در پاریس به دنیا آمد ". گالوا را موتزارت دنیای ریاضی هم می شود نامید . موتزارت هم اعجوبه ای بود در موسیقی که جوان مرگ شد .گالوا می گفت : من برای دانشمند شدن چیزی کم دارم و بنابر این قلب من آرزویی دارد که مغز من قادر به آنجام آن نیست . 

مقاله های مرتبط : دوئل کننده وهیولا ، یان استیوارت ، ترجمه علیرضا جمالی

           سایت  www.harmonytalk.com

 

  
نویسنده : عنایت اله راستی زاده ; ساعت ۱٢:٢٥ ‎ق.ظ روز ۱۱ آبان ۱۳۸٦