درمان سرطان با ریاضی

گروهی از دانشمندان مدلی رایانه ای را ارائه کرده اند که بر اساس آن می توان ترکیبی از مؤثرترین روشهای درمانی معالجه سرطان را با استفاده از آلگوریتم های ریاضی ارائه کرد.

 

پروژه تحقیقاتی «لیزه دوفلیس» استاد ریاضی کالج «هاروی ماد» در کالیفرنیا که با عنوان «درمان سرطان با ریاضی» معرفی شده است نشان می دهد از ترکیب علم سرطان شناسی و ریاضی می توان بیشترین شانس را برای شناسایی و تشخیص درمانهای مؤثر در مبارزه با تومورها به دست آورد.

این استاد دانشگاه چند سیستم ریاضی را برای ترکیب استراتژی های مختلف ایمنی درمانی، شیمی درمانی و واکسینودرمانی شناسایی کرده است.

«دوفلیس» که بررسیهای خود را در کنگره سالانه «ائتلاف ملی برای یافته های علمی» در واشنگتن مطرح کرده است، در این خصوص توضیح داد: «ما یک سری از مدلهای ریاضی خاص را توسعه داده ایم که به کمک آنها می توان دینامیک کاملتر واکنشهای میان سلولهای نئوپلاستیکی، سیستم ایمنی و درمانهای پزشکی سازگار را دریافت. از آنجا که این راه درصد خطر سلامت بیمار را تا حد قابل ملاحظه ای کاهش می دهد، بسیار حائز اهمیت است.»

بر اساس مدیکال نیوز تودی، این مدلها با استفاده از شبیه سازی و تصویر سازی هندسی ویژگیهای متعدد بیماری به روش مجازی درمانهای مؤثر را ارائه می کند.

 

در حقیقت با این روش، یک مدل ریاضی عرضه می شود که به اطلاعات متعدد افزایش سلولهای سرطانی و واکنش آنها با سیستم ایمنی ترجمه می شود. بدین ترتیب پزشکان می توانند قبل از آغاز درمان سرطان با داروهای خطرناک شیمیایی که عوارض جانبی زیادی دارند بهترین درمان را تشخیص دهند.

منبع

  
نویسنده : عنایت اله راستی زاده ; ساعت ٤:۳٥ ‎ب.ظ روز ٩ تیر ۱۳۸٦
تگ ها : خبر و گزارش