استاد پرویز شهریاری چهره ماندگار

ریاضیات شهریاری ماندگار شد

 

پرویز شهریاری به‌واسطه یک عمر تلاش علمی چهره ماندگار معرفی شد

 

 

 

 تهران_ میراث خبر
گروه فرهنگ، آرزو رسولی: دکتر پرویز شهریاری در ردیف چهره‌ای ماندگار ایران قرار گرفت. او پیش از این گزینش نیز به‌واسطه یک عمر تلاش علمی خود و آثار ارزشمندی که به جامعه ایرانی ارائه داد، تبدیل به چهره‌ای ماندگار شده بود. با این‌حال، تجلیل صدا و سیما از او و معرفی این سالخورده علم به نسل امروز گامی مثبت بود.
دکتر پرویز شهریاری ریاضیدان و دانشمند ایرانی و صاحب تألیفات و ترجمه‌های گوناگون در حوزه‌ ریاضیات و فلسفه است که شاید کودکان دهه پنجاه هنوز نام او را به عنوان یکی از مؤلفان بر کتاب‌های ریاضی دوران دبستان به یاد داشته باشند.
دکتر شهریاری در کرمان در خانواده‌ای زردشتی چشم به جهان گشود. او دوره کارشناسی ریاضی را در دانشگاه تهران سپری کرد و سالها در مقام معلمی به تدریس ریاضیات در مدارس پرداخت.
او تحقیقات زیادی در مورد دانشمندان ایرانی در سده‌های گذشته و تاریخ علم در ایران انجام داده است. از جمله آثار تألیفی او می‌توان به سرگذشت ریاضیات، غیاث‌الدین جمشید کاشانی ریاضیدان ایرانی، خوارزمی و انفورماتیک، فلسفه و اخلاق در ریاضیات اشاره کرد.
اندیشه ریاضی، بازی با بی‌نهایت، در پی فیثاغورث، ریاضیات در شرق، قضیه فرما، تاریخ حساب تعدادی از آثار ترجمه شده این استاد گرانقدر است که به زبان روسی تسلط کامل دارد.
از دکتر پرویز شهریاری تاکنون بیش از 250 کتاب و هزار مقاله منتشر شده است.
او نخستین کسی است که دانش‌آموزان ایرانی را با علم ریاضی آشتی داد. به‌خصوص با کتاب «اندیشه ریاضی» که با معماهای ساده آغاز می‌شود و چنان خواننده را در دنیای شیرینی غرق می‌سازد که حتی اگر کوچکترین آشنایی با ریاضیات نداشته باشد، به آن دل می‌بندد و سعی می‌کند از مرحله سرگرمی فراتر رود و از عهده موقعیتهای دشوار کتاب برآید.
دکتر شهریاری معتقد است که ریاضیات نخستین دانش بشری است و قدمتی 6 هزار ساله در جهان دارد: «ریاضی به اندازه هنر برای مردم مفید است و در همه رشته ها از جمله فیزیک و نجوم و روانشناسی و تاریخ نفوذ دارد.»
با «اندیشه ریاضی» این سخن را بهتر می‌توان دریافت. این کتاب با آنکه ترجمه است اما همه او را با نام دکتر شهریاری می‌شناسند که نخستین بار این کتاب را به ایرانیان معرفی کرد.
وقتی با دکتر شهریاری از دانشمندان ایران در اعصار گذشته سخن گفتیم و با این پرسش روبرو شد که سرزمین ما با آن سابقه درخشان علمی در جهان از چه رو با این رکود علمی دست و گریبان شده است، پاسخ داد: «یکی از دلائل آن این است که ما به دانشمندان اهمیت نمی‌دهیم.»
او در این مورد ابوالقاسم قربانی، ریاضیدان بزرگ ایرانی، را مثال آورد که 20 کتاب در زمینه تاریخ ریاضیات ایران تألیف کرده است. او از سال 1331 تا 1345 به‌همراه حسن صفاری‌ تالیف‌‏
کتابهای‌‏ درسی‌‏ ریاضی‌‏ دبیرستان‌ را برعهده داشت.
از جمله آثار اوست: ریاضیدانان ایرانی از خوارزمی تا ابن‌سینا، کاشانی‌نامه، نسوی‌نامه، بیرونی‌نامه، تحریر استخراج‌الاوتاد، فارسی‌نامه،زندگینامه ریاضیدانان دوره اسلامی از سده سوم تا سده یازدهم هجری، بوزجانی‌نامه، تحقیقی درباره آثار ریاضی ابوریحان بیرونی.
پس از انقلاب، معلوم نیست به چه دلیل حقوق بازنشستگی او قطع شد در حالیکه حقش بود و سالها حق بازنشستگی از حقوق او کم شده بود. به‌این ترتیب، محتاج پسر و دخترش شد. ده سال پایان عمر هم نابینا شد و زندگی سختی را پس از این همه تلاش علمی گذراند.
دکتر شهریاری دیگر از خود سخنی نگفت که حقوق بازنشستگی او هم پس از انقلاب قطع شد و تنها از راه انتشار آثارش زندگی خود را گذران کرد.
  
نویسنده : عنایت اله راستی زاده ; ساعت ۳:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۱ آذر ۱۳۸٤