از زندگی زنده یاد حسین غیور (قسمت دوم )

از زندگی زنده یاد حسین غیور (قسمت دوم )

استاد غیور در سال 1325 در تهران بطور داوطلبانه در امتحان کلاس ششم متوسطه و در همان سال در کنکور دانشسرای عالی شرکت کرد و نفر اول شد و در شبانه روزی دانشسرای عالی به مدت 3 سال لیسانس ریاضی از دانشسرای عالی و دانشکده علوم گرفت و در سال 1327 به خدمت دبیری در شهرستان همدان منصوب شد .

مرحوم غیور می گوید : در دوران تحصیل در دانشگاه مورد تشویق مرحوم دکتر هشترودی و استادان بزرگوار  دکتر منوچهر وصال و پرفسور فاطمی قرار گرفتم .

دکتر هشترودی چند بار مرا پیش دکتر مزینی معاون وزیر فرهنگ برد که در تهران بمانم و برای ادامه تحصیل به اروپا   بروم .

سالهای بعد جنگ بود و دانشگاههای اروپا دانشجو نمی پذیرفتند و این اقدامات بی نتیجه ماند .

در سال 39 که در همدان خدمت می کردم از طرف رئیس دانشگاه شیراز با چند نامه ی پیاپی از بنده دعوت شد که به پیشنهاد آقای دکتر وصال به دانشگاه شیراز بروم . تا مقدمات فراهم شودیک سال طول کشید و رئیس دانشگاه شیراز منفصل شد و آقای دکتر وصال مرا به دانشسرای عالی معرفی کرد .

در دانشسرای عالی به غیر از تدریس شغل دیگری نپذیرفتم . بعد ها آنجا به دانشگاه تربیت معلم تبدیل شد تا سال 1358 که باز نشسته شدم ؛تدریس هندسه تحلیلی بعهده من بود و بعد از بازنشستگی تا تعطیلی موقت دانشگا هها برای تدریس درسهای خود مجدداٌ به دانشگاه دعوت شدم .

زنده یاد غیور سالها در جبر برداری کار کرد و تمام قضایای مهم هندسی را با روش برداری ثابت کرد و تعمیم داد . وی در این باره می گوید در مطالعات خود مطالب تازه ای پیدا کرده ام که  تا به حال اثری از این که این مطالب در کشورهای دیگر پیدا شده باشد ندیده ام .

یاد و نام استاد حسین غیور معلم سخت کوش و نابغه دوران -گرامی می داریم و در قسمت بعدی به بعد دیگری از شخصیت ا و خواهیم پرداخت.

                                                                                                     « ادامه دارد »

-----------------------------------------------------------------------------------------

تسلیت مرگ همکار

تا نگاه می کنی وقت رفتن است .......

باور نمی کردیم این چنین زود از میانمان پرواز کند . تا قله رفت ؛ تا اوج و آنجا چه خوش آشیان گرفت .

نجیب فر عزیز هم ناگهان غزل وداع را سرود .

اولین بار او را در کانون ریاضی فارس دیده بودم که چه سر پر شوری داشت و چه عاشقانه  با معلمین ریاضی راهنمایی مشغول صحبت بود .

سالهای پایانی تدریس ریاضی را پشت سر می گذاشت و از معلمین خوش نام مدرسه های شیراز و از جمله راهنمایی نمونه اندیشه .

دوشنبه ؛ هفتم آذر ماه 84 ، نجیب فر همزمان با وفات امام صادق ( ع) بر دوشها و شانه های مشتاقان چه زیبا و با شکوه تشییع شد .

                                                                                                     یادش بخیر

 

 

 

  
نویسنده : عنایت اله راستی زاده ; ساعت ۱۱:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱٠ آذر ۱۳۸٤