گفت وگو با خانم امام قریشی

 

گفت وگو با خانم امام قریشی

 

مدرس با تجربه ریاضی شیراز                                                                                          

 

   

 1. با سلام و عرض تشکر از شما به خاطر شرکت در این گفت و گو، از خودتان بیشتر بگویید
 2.  

  - با درود متقابل در مهر 1326 در شیراز ،محله مولا ،متولد شدم . دوره دبستان را در مدرسه فیوضات گذراندم و تحصیلات متوسطه را در مدرسه ناظمیه ( که مدتی به زینبیه معروف شد ) گذراندم ( این دوره 6 ساله بود ) و بعد از آن در سال 1346 دوره تربیت معلم را گذراندم و سپس به استخدام آموزش و پرورش در آمدم و دو سال در منطقه سروستان تدریس کردم . جهت ادامه تحصیل دردانشگاه اصفهان قبول شدم و درخرداد 53 موفق به اخذ مدرک لیسانس ریاضی گردیدم .از سال 1353 زندگی مشترک را آغاز کردم . همسر من کار کشاورزی می کنند و فراغت ایشان در زمستان کمک بزرگی به من در امور خانه بود . 3 فرزند دارم دو دختر و یک پسر .

    

  1. از اولین مدرسه ای که در شیراز مشغول به کار شدید بفرمائید و خاطرات آن روزها .
  2.  

  اولین ابلاغ من . برای تدریس در مدرسه علم ( فاطمیه فعلی )بود وقتی وارددفتر دبیرستان شدم ازدحام بود. مدیر گفت : «خانم ها دیگه جا نداریم بفرمائید» . فکر می کرد من هم برای ثبت نام فرزندم آمده ام . گفتم :خانم من از اداره نامه دارم . گفت :«نامه هم که داشته باشید جا نداریم

بفرمایید» . نامه را روی میزش گذاشتم گفتم: ابلاغ تدریس است . تا فهمید عذر خواهی کرد و آرام شد . گرچه بعداً به آن جا نرفتم . ازسال 53 به بعد به طور رسمی درمدارس «پیر نیا »( زهره بنیانیان فعلی ) و بعد «فاطمیه »درس می دادم .

   

 1. و از همکارانتان در آن ایام و دوره ها بفرمایید
 2.  

  - بعضی از آنها از معلمین من بودند

،که برایم مایه مباهات بود. مانند «حاج آقاتوکلی »که معلم مثلثات سال پنجم من و از آن معلمهایی بود که خیلی سخت می گرفت .و از دیگر همکارانم می توانم از خانم ها: معینی ،خلوتی ،کشمیری پور و مکارم نام ببرم .

   

 1. این روزها چه می کنید ؟
 2.  

- من در سال 1376 پس از 31 سال کار باز نشسته شدم و در این سالهای آخر در مدارس« بزرگی »و «دکترحسابی »مشغول به کار بوده ام . حالا هم در مؤسسه ای که تأسیس آن ازآرزوهایم بوده و به داشتن آن خشنود هستم، به همراهی فرزندم «آرش کمالی» -که فوق لیسانس مهندسی عمران دانشگاه شیراز است و به تدریس ریاضی علاقه خاصی دارد ،فعالیت دارم . در فاصله سالهای 1366 تا 1376 جزء مدرسین مرکز تربیت معلم شهید باهنر شیراز بودم که در آن مراکز مبانی هندسه را تدریس می کردم . مبانی هندسه تربیت معلم ،از جمله کتابهای خوب ریاضی برای معلمین و دیگر علاقه مندان هندسه به شمار می آید .

   

 1. و مؤ لفین آنها ؟
 2.  

  -آقایان :صفر باهمت ،حسین دوستی و زنده یاد حسین غیور

    

  1. و همکارانتان در مرکز تربیت معلم
  2.  

   ؟

  - خانمها: سید رصاف ، قدسی وتولایی، که برای همه این عزیزان آرزوی سلامت و توفیق دارم .

    

  1. از دنیای معلمی بگویید و شاگردان و نظام های آموزشی که با آن مواجه بوده اید
  2.  

   - در عمر معلمی چهار بار با تغییر نظام اَموزشی مواجه بوده ام . باید بگویم که کتابهای ریاضی نظام های قبلی . خیلی به استدلال و منطق توجه داشتند . در حال حاضر درس هندسه دبیرستانی خیلی سطحی است و باید تغییر کند . یا در بخش نظریه اعداد که در نظام قدیم خیلی غنی بود و شاگردان ریاضی را ارضاء می کرد . من با عشق کارکردم . سر کلاس که می رفتم و کارم را که شروع می کردم همه مشکلات کنار می رفت . حتی در حین کار درمنزل ،باز به فکر کار مدرسه ام بودم . تصحیح ورقه های امتحانی ساعت 12 شب بود ورقه های بچه ها بامن صحبت می کردند . خیلی برایم اهمیت داشت که کارم را خوب انجام دهم . مخصوصاٌ که من یک زن بودم و می خواستم نشان دهم که زنان هم می تواننددوشادوش مردان به فعالیت بپردازند . در فاصله سالهای 60-61 که به تازگی کلاسهای آمادگی کنکور از سوی اداره کل آموزش و پرورش تشکیل شده بود من تنها مدرس ریاضی زن بودم که با این کلاسها همکاری داشتم ! عشق به کار باعث می شد که خودم و شاگردانم گذشت زمان را حس نکنیم ، چرا که در هنگام کار واقعاٌ حس نمی کردم که کار می کنم . حتی در سالهای آغازین کارم و در پایان تحصیلات دانشگاهی ،موقعیتی فراهم شد تا در شرکت نفت مشغول به کار شوم اما نپذیرفتم . تدریس چیز دیگری بود . در تدریس همواره سعی کرده ام صداقت و اخلاص را پیشه کنم . وقتی سئوال جوابی را نمی دانستم به شاگردانم می گفتم: دلیل ندارد یک شخص همه چیز را بداند . سعی می کردم حتماٌ با دیگر همکاران در میان بگذارم و کسب نظر می کردم .

     

   1. دیگر توصیه هایتان به معلمین جوان تر
   2.  

    « علاقه » شرط اساسی است . کار هم چون نهالی است که می کارید و بعد بارور می شود . ثمرات خوبی که بعداٌ در زندگی خواهید دید نتتیجه همین اخلاص و عشق به کار است .

      

    1. لطفاً از حضورتان در مجامع علمی و کنفرانس ها بگویید
    2.  

     - یکی از چیزهای مورد علاقه ام شرکت و حضور در کنفرانس های ریاضی ایران بوده است ، در خیلی از آنها شرکت کرده ام . اولین آن ها . این طور که بیادم می آید شرکت در پانزدهمین کنفرانس ریاضی ایران بود در حدود 19 سال پیش ، همین طوردرخیلی از کنفرانس های آموزش ریاضی ایران هم شرکت داشته ام . از جمله در اصفهان ، کرمان ،کرمانشاه و تهران .خواسته ام با حضورم نقش زنان در جامعه ریاضی حفظ شود .

       

     1. و خاطره ای از شرکت در این کنفرانس ها دارید ؟
     2.  

      - از کنفرانس ریاضی کرمانشاه خاطره ای ماندگاردارم: این کنفرانس دراوایل انقلاب بود . در آن منطقه نا امنی بود . زدو خورد بین گروهکهای محلی . از شیراز من به اتفاق آقایان توکلی و تبرزد راهی بودیم . نزدیک غروب بود . جاده خلوت بود ،و سکوت سنگینی حاکم بود . آقای توکلی و تبرزد،مرتب زیر لب دعا می کردند؛ آنهابیش از من به نا امنی جاده واقف بودند و به خاطر حضور من آن هم با فرزند چهار ساله ام، دلهره بیشتری داشتند . تا به کرمانشاه رسیدیم با استقبال نیروهای بسیجی و سلام و صلوات مواجه شدیم . خبردارشدیم که ما جزء آخرین ماشین هایی بوده ایم که به شهر وارد شده ایم و اغلب آنهایی که پشت سر ما بوده اند گرفتار شده اند . گویا دعای خیر شاگردانمان همراهمان شده بود .

        

      1. لطفاٌ نام چند تا از شاگردانتان را بفرمائید
      2.  

      در مدارسی که من درس می دادم اغلب ازنظرعلمی بافت متوسطی داشت .آن موقع مثل حالا نبود که

      آموزشگاه و کلاس خصوصی باشد . بچه ها واقعاٌ تلاش می کردند دبیرستان زهره بنیانیان را به خاطر می آورم و همین طور مدارس دیگر و دانش آموزانم که حالا همکارم شده اند و مایه مباهات من است- هم چون خانمها: امین علی ، شوشترییان ، دانش طلب ،شمس ، حیدری ، فرخی و خانم سلطانی ( که حالا استاد بخش ریاضی پیام نور است )

      و سئوال آخر این که از انجمن بگویید . شما عضو هیأت مؤسس و همیشه همراه خوبی برای انجمن بوده اید . برای پیشبرد اهداف انجمن چه باید کرد ؟

       

      انجمن شروع خوبی داشت و امید وارم که همیشه بهتر از گذشته باشد، با همت دوستان راه انداختیم . امیدواریم انجمن به حوانترها پرو بال بدهد. من خودم دو دوره ( جمعاٌ 4 سال ) در هیأت اجرایی آن بودم . با همه علاقه ای که داشتم در دوره های بعدی کاندیدا نشدم تا جوانان هم بیایند . وقتی شنیدم خانمها برای حضور در هیأت اجرایی وعلمی کمتر استقبال کرده اند دلگیر شدم . آرزو می کنم مدیریت جدید انجمن همچون دوره های قبلی و حتی بهتر از گذشته و به کمک جوانان اهداف انجمن را محقق سازند .

        

      1. از شرکت شما در این گفت و گو تشکر می کنم.                                 نقل ازپویا۱۱

  
نویسنده : عنایت اله راستی زاده ; ساعت ٥:٥٧ ‎ب.ظ روز ۱٠ تیر ۱۳۸٤
تگ ها : فارس ، گفت و گو