بزرگداشت حکیم عمر خیام در شیراز

 

 

گزارشی از

بزرگداشت حکیم عمر خیام و برگزاری همایش روز ریاضی درشیراز

 

به مناسبت 28 اردیبهشت زاد روز حکیم عمر خیام دانشمند و شاعروریاضیدان بزرگ ایرانی و روز ریاضیات به دعوت اتحادیه انجمنهای علمی و آموزشی معلمان ریاضی ایران و انجمن معلمان ریاضی استان فارس، مراسمی باشکوه از ساعت 18 تا 20:30 روز 28/2/84 در تالار غزل مجموعه هنری فرهنگی حافظ شیراز باهمکاری اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی فارس برگزارشد . خلاصه ای از برنامه های که دراین همایش اجراشد به قرار ذیل است :

   

 1. تلاوت آیاتی از کلام اله مجید و سرود جمهوری اسلامی ،
 2.  

   

 3. عرض خیر مقدم توسط خلیل شکوریان دبیر انجمن علمی و آموزشی معلمان ریاضی فارس و بیان اهداف برگزاری همایش را که عمومی کردن هر چه بیشترریاضیات ـآشتی با ریاضیات از طریق چاپ نشریات ریاضی که قابل مطالعه برای عموم باشد و آرزو ی این که روزی بیاید که دربساط روزنامه فروشها همان گونه که مجلات ادبی ـ هنری ـ بهداشتی و غیره موجود می باشد، مجلات ریاضی قابل توجه عامه نیز بتواند جایگاه ویژه ای داشته باشد .
 4.  

   

 5. قرائت مقاله ای تحت عنوان نقش تاریخ ریاضی در آموزش ریاضی توسط علیرضا کشاورز عضو شورای اجرایی انجمن که طی آن اظهار داشتند:که اگربه تاریخ ریاضیات درست و به موقع توجه شود می توانددربرانگیختن دانش آموزان و به کارو تلاش آنها نقش اساسی داشته باشد . هرگاه معلم درس خود را با بخشی از تاریخ به دانش پیوند دهد می تواند بسیاری از نکات و جنبه های آموزنده رابه دانش آموزان تفهیم کند برای معلمان آشنایی باتاریخ ریاضیات می تواند روشن کندکه چگونه هدف آموزش ریاضی در گذرزمان تغییر می کند و به معلم این امکان را می دهد تا از نقش ریاضیات درپیشرفت صنعت و دانش های دیگر تصویری روشن فراروی دانش آموزقرار دهد.
 6.  

   

 7. بیان خاطرات معلـمی توسط پیشکسوتان عـرصه فرهنگ و آمـوزش و پـرورش کـه فوق العاده موردتوجه و تحسین همگان قرار گرفت .
 8. اجرای موسیقی اصیل ایرانی توسط چندتن از هنرمندان شیرازی.
 9. قرائت مقاله توسط محمدعلی باغویی ، دبیرهیأت علمی انجمن معلمان ریاضی استان فارس، تحت عنوان« نگرشی به جهان بینی – آثار و دوران حکیم عمر خیام» دراین مقاله به سال تولد حکیم اشاره شد و اینکه وی در زمینه های مذهبی ـ رصد ستارگان ـ حکمت ریاضی ـ و شعر صاحب نظر بوده است ، ضمن اینکه نمی توانسته با نظام الملک و حسن صباح همکلاس باشد . از کسانی که ازوی تأثیر پذیر شده اند رودکی ـ فردوسی ـ عبید زاکانی ـ سعدی و حافظ بوده اند ـ و خودنیز در آثارش ازرودکی ـ فردوسی ابوعلی سینا و ناصر خسرو متأثر شده است . و بالاخره قدیمی ترین نسخه رباعیات منسوب به خیام نسخه ادبی آکسفورد به سال 865 در شیراز است .
 10. تجلیل از آقای اصغربهشت آیین یکی از پیشکسوتان آموزش ریاضی و یاردیرین انجمن ریاضی استان فارس .

 

سخنرانی حسین سلطانی مقدم دبیراتحادیه انجمن های علمی و آموزشی معلمان ریاضی ایران تحت عنوان « باز نگاهی به خیام ـ ریاضیدان ، اختر شناس ، شاعر و

 

………

..) و طی آن کارنامه فعالیتهای خیام باتوجه به اثرهای بجای مانده از او درحیطه ی ریاضیات ، فیزیک و فلسفه ، هواشناسی ، موسیقی ، تاریخ وفرهنگ ودستاوردهای سترگی که برای بشریت و جوامع علمی بیادگار گذاشته است بطور مستند مطالب مبسوطی ایراد کردند ، وفلسفه نامگذاری 28 اردیبهشت را به نام« روز ریاضیات» از سوی انجمن ریاضی ایران را بیان داشتند وبالاخره پس از قرائت شعری در اهمیت ریاضیات توسط امیری یکی از شرکت کنندگان و سروده هایی از آقای سلطانی مقدم این گردهمایی به کارخود پایان داد.

  
نویسنده : عنایت اله راستی زاده ; ساعت ۱۱:٠٤ ‎ق.ظ روز ۱٥ خرداد ۱۳۸٤