گزارشی از : نهمین همایش ریاضی پژوهان جوان فارس

 

 

 

باسمه تعالی

 

گزارشی از : نهمین همایش ریاضی پژوهان جوان فارس

نیمه اردیبهشت هر سال وقتی که شیراز جنت طراز عطر بهار نارنج هایش را وداع می گوید ، ریاضی پژوهان جوان شیرازی مقدم باغبانی از بوستان ریاضیات کشور را ارج می نهند و نکو می دارند عمری خدمت یکی از خادمین ریاضی ایران زمین سنتی که حالا قدم نهم را بر می دارد و در نهمین منزل به نکو داشت مردی از تبار هندسه می پردازد ؛ که بیش از چهل سال از عمر خود را به پای نوشتن 20 جلد کتابی کرده است که نه در ایران عزیز که در دنیا خواهد درخشید .

دایرة المعارف هندسه و محمد هاشم رستمی !

 

به همت جمعی از معلمین ریاضی ناحیه 3 شیراز و حمایت گروه آموزش ریاضی نهمین همایش ریاضی پژوهان جوان فارس در 15 اردیبهشت 84 برگزار شد . سنت حسنه ای که در این همایش همه ساله صورت می پذیرد . نکوداشت یکی از اساتید بنام و پیشکسوت در ریاضیات بخصوص ریاضیا ت مدرسه ای است . در دوره های گذشته این همایش از عمری تلاش و خدمت ارزنده دکتر جواد بهبودیان ، دکتر منوچهر وصال ، استاد پرویز شهر یاری ، استاد عبدالحسین مصحفی و استاد میرزا جلیلی با حضور این عزیزان تقدیر شد .

همایش نهم به نکوداشت استاد محمد هاشم رستمی اختصاص یافته بود .

کمیته علمی همایش که از همراهی تعداد زیادی از دبیران ریاضی با تجربه شهر شیراز و حمایت انجمن دبیران ریاضی فارس و گروه آموزش ریاضی استان سود می برد توانست در طی چند ماه کار بی وقفه از میان 436 مقاله رسیده از طرف دانش آموزان استان فارس ، 66 مقاله را برتر دانسته که یازده مقاله به صورت سخنرانی 20 دقیقه ای و 5 مقاله در بخش پوستر به مرحله نهایی همایش راه یافتند . همچنین در این دوره برای نخستین بار همایش در بخش دبیران ریاضی نیز به اعلام فراخوان مقاله پرداخت و از میان 20 مقاله واصله در این بخش 4 مقاله به مرحله نهایی رسید .بجز مراسم افتتاحیه و پایانی و سخنرانی های اصلی ، ارائه مقالات در دو سالن به صورت موازی انجام گرفت .در مراسم صبح و پس از افتتاح همایش با حضور مدیر آموزش و پرورش ناحیه 3 شیراز از عمری خدمت صادقانه استاد گرانقدر جناب آقای محمد هاشم رستمی تجلیل شد . گرامی داشتی که نه در خور ایشان بلکه در حد وسع و بضاعت برگزار کنندگان بود .

در برنامه بعداز ظهر همایش نیز یک سخنرانی پیرامون مسائلی از هندسه دبیرستانی توسط مولف ارجمند دایرة المعارف هندسه برگزار شد . که بااستقبال حاضرین همراه بود . لازم به ذکر است ایشان در حال حاضر عضو شورای ریاضی دفتر برنامه ریزی و تأ لیف کتب درسی وزارت آموزش و پرورش ، مسئول گروه پژوهش و برنامه ریزی آموزشی هندسه دفتر برنامه ریزی و تألیف ، عضو گروه ریاضی انتشارات مدرسه و عضو هیئت تحریریه مجله ریاضی برهان دبیرستان می باشند . در این مراسم به یاد ماندنی استاد ، از همراهی و صبر و پشتکار خانواده خود تقدیر به عمل آوردند . در مراسم اختتامیه همایش به مقالات برتر هدایایی تعلق گرفت .

لازم به ذکر است که ریاضی پژوهان جوان استان در موضوعات زیر مقاله های خود را ارائه دادند:

علل افت دانش آموزان اول دبیرستان در درس ریاضی 

مبهم ، بی نهایت و تعریف نشده !

 

حل یک مسئله با حد اقل 5 روش متفاوت 

استقرای ریاضی در گذر تاریخ 

نقش کامپیوتر و اینترنت در ارتقاء سطح آموزش ریاضی

ساخت وسیله کمک آموزشی 

 

همچنین موضوعات ویژه دبیران به شرح زیر بود :

 

نقش هندسه در تقویت قوه استدلال 

چگونگی آموزش تفکر خلاق حل مسئله به دانش آموز

ساخت وسیله کمک آموزشی جهت تدریس یک مبحث درسی

  
نویسنده : عنایت اله راستی زاده ; ساعت ۱٢:۳٠ ‎ق.ظ روز ٢٩ اردیبهشت ۱۳۸٤