چگونه از به روز شدن وبلاگ ها باخبر شویم ؟

ترفند
چگونه از به روز شدن وبلاگ ها باخبر شویم
چگونه از به روز شدن وبلاگ ها باخبر شویم
امیر عظمتى
http://weblog.azemat.com
اگر شما هم از خوانندگان پروپاقرص وبلاگ ها هستید و به طور مثال، روزانه به تعداد زیادى وبلاگ سر مى زنید، همواره با وبلاگ هایى روبه رو خواهید شد که به اصطلاح آپدیت (به روز) نشده اند. در صورتى که شما مى توانید فقط به وبلاگ هایى که به روز  شده اند، سر بزنید و از این طریق در وقت خود صرفه جویى کنید. در این ستون ما با معرفى دو سرویس معروف وبلاگى Blogarithm و BlogRolling چگونگى مطلع شدن از به روز بودن وبلاگ ها را بدون مراجعه به تک تک آنها آموزش خواهیم داد. (البته باید متذکر شویم که کار اصلى سرویس BlogRolling مطلع شدن از به روز شدن وبلاگ ها نیست، بلکه کار اصلى این سرویس مدیریت لینک  به دوستان، در وبلاگ است.) در ابتدا به معرفى سرویس ساده Blogarithm مى پردازیم. این سرویس وبلاگى در آدرس http://www.blogarithm.com قابل دسترسى است. با کمک این سایت شما هر روز، به راحتى از وبلاگ هاى به روز شده مورد علاقه خود باخبر خواهید شد. Blogarithm هر روز با ارسال اى میلى، لیستى از وبلاگ هاى آپ دیت شده که قبلاً توسط شما وارد سیستم شده اند را، به شما نشان خواهد داد. خب براى شروع، به سایت Blogarithm وارد شوید تا لیستى از وبلاگ هاى مورد علاقه خود را بسازید. همان طور که مشاهده مى کنید، در صفحه اول این سایت دو باکس با عنوان هاى Blog URL و Your email address وجود دارد. بدین معنى که شما به سرعت مى توانید یک وبلاگ را به لیست خود اضافه کنید، براى این کار آدرس وبلاگ را در باکس بالایى و آدرس اى میل خود را در باکس پایینى وارد کرده و بر روى دکمه Watch this blog کلیک کنید. به همین سادگى این وبلاگ هم به لیست وبلاگ هاى مورد علاقه شما در Blogarithm، اضافه شد. (البته براى جلوگیرى استفاده نا بجا از این سیستم، یک اى میل تاییده هم براى شما ارسال مى شود که با کلیک بر روى آدرس موجود در آن نامه، آن وبلاگ به لیست شما اضافه خواهد شد.) همچنین شما با کلیک بر روى My Account در بالاى صفحه، مى توانید براى مدیریت بیشتر، وارد اکانت خود شوید. شما در اکانت خود علاوه بر اینکه مى توانید یک باره یک وبلاگ را به لیست خود اضافه کنید (یعنى دیگر اى میل تاییده براى شما ارسال نخواهد شد) مى توانید مدیریت بیشترى نیز بر روى لیست وبلاگ ها داشته باشید. در قسمت Delete Subscriptions با تیک زدن وبلاگ، مى توانید آن را از لیست حذف کنید. Add Subscription نیز براى اضافه کردن یک وبلاگ جدید به لیست است. Change Password هم براى عوض کردن پسورد شما در سایت، و Update Email Address نیز براى عوض کردن آدرس اى میل است. پس از این که شما لیست وبلاگ هاى خود را وارد سیستم کردید، Blogarithm هر روز براى شما اى میلى را ارسال مى کند که در آن وبلاگ هایى که نسبت به روز قبل تغییر کرده اند و یا به اصطلاح آپدیت شده اند را براى شما مشخص مى کند. طبیعى است که اگر در این مدت هیچ وبلاگى آپدیت نشود، اى میلى هم از طرف این سایت براى شما ارسال نخواهد شد. در پایان هم متذکر شویم که این سرویس به صورت رایگان ارائه مى شود.
و اما سرویس دیگر، سرویس مدیریت لینک BlogRolling است که در این ستون فرصت توضیح کامل در خصوص آن نیست و بحث کامل پیرامون این سرویس را به زمانى دیگر موکول مى کنیم. فقط توضیحى مختصر درباره این سایت خواهیم
داد. سایت بلاگ رولینگ در آدرس
http://www.blogrolling.com قابل دسترسى است. همانطور که در بالا نیز اشاره شد، کار اصلى این سرویس اطلاع از آپدیت شدن وبلاگ ها نیست، بلکه شما مى توانید با استفاده از این سرویس براى مدیریت لینک هاى خود به دوستان، از وبلاگ هاى آپدیت شده نیز باخبر شوید. به این صورت که اگر شما وبلاگ داشته باشید و بخواهید در گوشه اى از آن، به سایر دوستان و وبلاگ نویسان لینک بدهید، با استفاده از این سرویس رایگان مى توانید این کار را انجام دهید. این کار مزایاى بسیارى دارد، به عنوان مثال شما براى اضافه یا کم کردن یک لینک به لیست دوستان خود در وبلاگ، لازم نیست که هر دفعه وارد قالب شوید و به طور دستى این تغییر را اعمال کنید. بلکه شما با وارد شدن به سایت بلاگ رولینگ و اکانت خود، مى توانید یک لینک اضافه کنید، عنوان یا آدرس یک لینک را تغییر دهید و یا به سادگى آن را حذف کنید. همچنین بلاگ رولینگ این امکان را نیز به شما مى دهد که بتوانید در لیست خود، وبلاگ هایى که به روز شده اند را از بقیه متمایز کنید. بدین ترتیب بدون مراجعه به وبلاگ، مى توانید از طریق این سرویس، از به روز شدن آن مطلع شوید. براى اینکه از سرویس متمایز شدن وبلاگ هاى آپدیت شده، استفاده کنید، به شرح زیر عمل کنید. ابتدا وارد سایت بلاگ رولینگ و سپس اکانت خود شوید. در آن قسمت با کلیک بر روى Preferences به بخش تنظیمات وارد شوید، حال در این صفحه به قسمت Recently Updated بروید و از منوى کشویى آن، به عنوان مثال hour24 را انتخاب کنید. (یعنى پس از آپدیت وبلاگ تا ۲۴ ساعت، آن وبلاگ را به صورت متمایز شده، نشان خواهد داد.) شما مى توانید از منوى کشویى موارد دیگرى نیز انتخاب کنید. سپس در دو باکس پایینى، چگونگى متمایز شدن را مشخص کنید. به عنوان مثال اگر مى خواهید که وبلاگ هاى به روز شده پررنگ  تریا Bold) ) شوند، در باکس اول و در باکس دوم > b/< را قرار دهید. سپس بر روى دکمه Update my Blogroll Preferences این بخش کلیک کنید. توضیح دیگر قسمت هاى بلاگ رولینگ در این ستون نمى گنجد و معرفى کامل این سرویس را به شماره دیگر موکول مى کنیم.
 
منبع :شرق ۲۵دی
 
 
  
نویسنده : عنایت اله راستی زاده ; ساعت ٧:٥٧ ‎ق.ظ روز ٢٩ دی ۱۳۸۳
تگ ها : وبلاگ نویسی