ریاضیات واینترنت (قسمت سوم )

ریاضیات واینترنت (قسمت سوم )

         مؤلف : لیلا مهند س

 

رمز گشایی علم و هنر استفاده از ریاضیات در ایمن سازی اطلاعات

 

 

رمز نگاری علم کدها و رمز هاست . در اینترنت ، ریاضیات مهمترین وسیله برای حفظ پیغامها و مبادلات مالی است . ریاضیات ابزار اصلی فشرده سازی اطلاعات ، کد گذاری و تصحیح خطا در انتخاب فایلها ی بزرگ است . ریاضیات مبنای بانکهای اطلاعاتی برای مدیریت آدرسهای الکترونیکی و جستجو در وب، و وسیله مسیر یابی پیغامها و مدیریت شبکه هاست . . اصولاً ریاضیات از جمله موارد پایه در یک سیستم رمز نگاری کارآمد به شمار میرود و به الگوریتمهای ریاضی به کارگرفته شده در رمز نگاری ، کد یا رمز اطلاق می گردد. درحالت کلی از واژه رمز نگاری تحت عنوان تغییر پیام (غالباً متنی و ساده ) به متن رمزی یا کد دار یاد می شود و تنها کسی که به اصول رمز گشایی متون کد دار واقف باشد قادر به خواندن پیامهای کد دار می باشد .

رمز نگاری استفاده از الگوریتم های مختلف ریاضی برای تبدیل اطلاعات به قالبی است که توسط سایرین قابل فهم نباشد . برای مثال هنگامی که شما ایمیلی را روی اینترنت ارسال می کنید ، متن آن به راحتی توسط هر کسی که سر راه قرار بگیرد ، قابل دیدن و خواندن است . اما اگر یک ایمیل رمز نگاری شود ، محتوای آن توسط کسانی که الگوریتم و کلید رمزرا ندانند قابل فهم نیست .

رمز نگاری دو جزء اصلی دارد ، یک الگوریتم و یک کلید ؛ الگوریتم یک مبدل یا فرمول ریاضی است ،. کلید ، یک رشته از ارقام دودویی ( صفر و یک ) است که به خودی خود بی معنی است .

سیستمهای رمز نگاری سنتی ‹‹ سیستم معیار رمزنگاری داده ها ›› (

 

DES

) مانند یک صندوق پستی عمل می کنند که تنها دو کلید دارد و این دو کلید در دست گیرنده و فرستنده است . مشکلاتی که در این مورد وجود دارند عبارت اند از انتقال ایمن کلیدها به هر دو نفر جدید که با هم ارتباط برقرار می کنند؛. مدیریت مجموعه بزرگی از کلید ها برای کسی که با اشخاص زیادی مرتبط است . سیستمهای کلید عمومی به صندوقهای پستی بازی تشبیه شده اند که فرستنده ای که می خواهد یک پیام در آنها قرار دهد می تواند در آن را به سرعت ببندد و تنها صاحب صندوق پستی که همان گیرنده است می تواند درصندوق پستی را بازکند . یعنی هر شخصی می تواند یک پیام را برای یک گیرنده دلخواه به رمز در آوردولی تنها خودگیرنده می تواند پیام را رمز گشایی کند .

به رمز در آوردن یک پیام در سیستم کلید عمومی مستلزم دانستن دو عدد ( بزرگ است که آنها را کلید عمومی می نامند . برای رمز گشایی یک پیام نیاز به دانستن عدد دیگری است و این همان کلید خصوصی است که فقط گیرنده از آن آگاهی دارد . در مراحل رمز نگاری و رمز گشایی از حساب پیمانه ای ـ نوعی حساب که عملیات آن شبیه کارکرد عقربه های ساعت است ـ استفاده می شود .

امنیت در اینترنت به اندازه امنیت در خزانه بانک مهم است ، مسائل امنیتی شامل خصوصی بودن پیغامها ، ‹‹خوش حسابی ›› کامپیوتر های پیوسته به شبکه اینترنت ، قابل اعتماد بودن میادلات مالی و بسیاری مباحث دیگرند . برای مثال بازار تجاری سریعاً رو به رشد در اینترنت اتکای زیاد به رمزهای محرمانه ای دارد که برای ابداع آنها دستاورد چند صد ساله نظریه اعداد با کشفیات دو دهه اخیر ترکیب شده است .

ریاضیات زبان عملیاتی شبکه اینترنت است ، از اعداد دودویی که بیانگر متون و تصاویر هستند گرفته تا ساختار داده ای پیچیده جستجوگرهای وب جهانی ، تلفبق هوشمندانه ایده های نو و قدیمی از رشته هایی مانند نظریه اعداد دستیابی به امکانات اساسی اینترنت مانند به رمز در آوردن داده ها برای ایمنی مبادلات مالی را میسر کرده است . در عین حال ، اینترنت سر آغازی برای همکاریهای جهانی میان معلمان و پژوهشگران علوم ریاضی ایجاد کرده است . این همکاریها هم به پیشبرداآمر آموزش از کودکستان تا سطوح دانشگاهی و هم به پیشبرد پژوهش در زمینه برخی از دشوارترین مسائل ریاضیات محض و کاربردی کمک می کند .

رمزنگاری چیست و انواع آن کدامند

؟

دو نوع رمز نگاری وجود دارد : رمز نگاری متقارن و نا متقارن .

رمز نگاری متقارن :

اطلاعات با استفاده از یک کلید رمز می شود و برای گیرنده ارسال می شود . گیرنده برای باز کردن اطلاعات رمز شده نیاز به همان کلید دارد .

رمز نگاری نا متقارن :

در این نوع رمز نگاری از دو کلید استفاده می شود ، کلید های عمومی و خصوصی . خصوصیت این دو کلید این است که هر داده رمز شده توسط یکی ، به وسیله دیگری باز می شود . لذا هر فرد کلید عمومی خود را در اختیار همگان قرار می دهد و کلید خصوصی را تنها خود در اختیار می گیرد . حالا هر کسی بخواهد برای وی پیغامی ارسال کند ، از کلید عمومی وی کمک می گیرد و اطلاعات را رمزی کند و سپس ارسال می کند . از آنجا که اطلاعات رمز شده با کلید عمومی فقط با داشتن کلید خصوصی متناظر آن باز می شود و تنها دارنده کلید خصوصی مورد نظر ، شخص گیرنده است ، لذا اطلاعات با امنیت کافی به آن فرد می رسد . از الگو ریتم های مشهور متقارن می توان به

 

DES و DES 3 و از الگوریتن های معروف نا متقارن می توان به RSA

اشاره کرد . البته استفاده از الگوریتم های ترکیبی ( ترکیب متقارن و نا متقارن ) نیز برای ایجاد امنیت بیشتر رایج است .

انجمن رمز ایران به منظور گسترش پیشبرد و ارتقای علم و فناوری رمز و امنیت ارتباطات و رایانه و کمک به توسعه کمی و کیفی نیروهای متخصص و بهبود بخشیدن به امور آموزشی و پژوهشی دراین زمینه ها تشکیل شده است . اگر علاقه مند مطالعه بیشتری درباره این انجمن هستید به پایگاه اینترنتی این انجمن به نشانی

 

www.isc.org.ir

مراجعه کنید .

  
نویسنده : عنایت اله راستی زاده ; ساعت ٥:۳٧ ‎ق.ظ روز ٧ آبان ۱۳۸۳
تگ ها : مقالات