سرمقاله یکان نو21

تدریس کتاب های کمک درسی ؛ ممنوع !

 

  واپسین روزهای دومین ماه پاییز ، اگر چه موسم خزان باغ و بوستان است و فصل برگ های خشک و زردی که صدای خش خش شان زیر انبوه قدم های عابران شنید ه می شود . اما برای باغ کتاب و کتابخوانی نسیمی از بهار با خود دارد . نمایشگاه های استانی کتاب در این روزها بر پا شدند و رایحه ای از این باغ مشام دوستدارانش را نواخت. و مثل همیشه بازار کتاب های کمک درسی و آموزشی داغ تر از بقیه ! کتابداران کتابخانه های مدارس نامه به دست و پرس پرسان بدنبال تکمیل قفسه های کتابخانه هایشان هستند با کتاب ها ی پر مشتری و دوست داشتنی کمک درسی ! کتاب هایی که پای ثابت کلاس های درس شده اند .

  این در حالی است که آموزش و پرورش از ممنوعیت تدریس کتاب های کمک درسی در مدارس خبر می دهد .    

  معاون پژوهشی وزیر آموزش و پرورش با اعلام خبر ممنوعیت تدریس کتاب های کمک درسی در مدارس می گوید :

متأسفانه برخی معلمان برای کم و آسان کردن کارخود در کلاس از کتاب های کمک درسی استفاده می کنند .

 جناب معاون پژوهشی وزیر؛  ببینید برخی کتاب های درسی کجا رفته اند و چه جاهای خالی را در آموزش پدید آورده اند که این چنین والدین ، مدیران مدارس ، معلمان و دانش آموزان روبه سوی کتاب های کمک درسی آورده اند .بپذیریم دانش آموزان نیازهای متنوع و گسترده ای دارند که امکان پاسخگویی شایسته به همه آنها، صرفا در کتاب درسی میسر نیست. برخی از این کتاب ها ظرفیت آن را دارند که به نیازهای گوناگون دانش آموزان پاسخ دهند و از این نظر در فرآیند یادگیری دانش آموزان تاثیر بگذارند.

آیا واقعاً استفاده معلمان محترم و زحمت کش مدارس از کتاب های کمک درسی که بعضی از آن ها بدرستی جبران نقص های پنهان و آشکار برخی کتاب های درسی وزارتی هستند را باید به همین سادگی به حساب کم کاری و آسان کردن کار در کلاس برشمرد ؟

آیا معلمی که ، بنا به تجربه فراوانش در تدریس و شناخت آگاهانه اش از ناشران معتبر و مؤلفان خوش نام و پیشکسوت ، در این آشفته بازار پر هیاهو و درهم برهم کتاب های کمک درسی و آموزشی ، بی هیچ چشمداشتی به راهنمایی دانش آموزانش شمعی می افروزد تا این نقص را جبران کند ، معلمی که حالا باید پاسخگوی دانش آموزان سخت کوش هم باشد که در حل مسائل کتاب های مکمل کتاب درسی وامانده اند،بدنبال کم کاری است؟

  
نویسنده : عنایت اله راستی زاده ; ساعت ۱:۱٦ ‎ق.ظ روز ٢۸ آبان ۱۳۸٩
تگ ها : نقد و نظر

21 امین شماره ی مجله ریاضی یکان نو منتشر شد

شماره 21 مربوط به ماه های مهر و آبان 1389 می باشد.در این شماره می خوانید:

در باره بسط دو جمله ای و خواص آن-منصور حمایتی

ترکیب (روش های شمارش)- احمد احسنت

برهان خلف - حسین سلطانی مقدم

یک مساله و چند راه حل-سیروس نادریان

تقریب اعداد گنگ -عنایت اله راستی زاده

مساله ای در قدر مطلق- عزیز بهمنی

طنز،معرفی سایت ،تست ، مسائل المپیاد،مسائل  برای حل و مطالب خواندنی دیگر

  
نویسنده : عنایت اله راستی زاده ; ساعت ۱۱:٥۳ ‎ب.ظ روز ٢٧ آبان ۱۳۸٩