مجانب ؛ عصای پیری و حسین آقا سلطانی مقدم

چند روز قبل رسیدم به درس مجانب ها (در کلاس پیش دانشگاهی تجربی) نشده یک بار به این درس برسم و یاد آقای سلطانی مقدم نیفتم . امیدوارم هر جا هست خدا به او توفیق بدهد و توانایی بیشتر که بتواند تجارب کاری خود را به همکاران جوان تر منتقل کند . می گفت مجانب عصای پیری است . برای منحنی ها ؛ یادم رفت از او بپرسم منحنی دل هم مجانب دارد یا نه ؟

 

پس از تحریر : یکی دو ماه از آمدن به پاریس می گذشت ، لای کتابهای درهم بر هم کتابخانه مدرسه سعدی پاریس می گشتم ؛ به دنبال قلب سلیم ... که نیافتم . خدا رحمت کندصاحبش را شهید دستغیب

کتاب جزء صحیح ( بخش درست عدد) حسین آقای سلطانی مقدم را یافتم . آدم گاهی به جایی  می‌رسد که دیدن نام دوست هم او را زنده می کند !

ورق زدم ؛ در صفحه نخست یک جمله به خط خوش او به چشم می خورد ؛ تقدیم به .......

  
نویسنده : عنایت اله راستی زاده ; ساعت ۱٠:٥٤ ‎ب.ظ روز ٢٥ آذر ۱۳۸٦

۷۵ اثبات بر قضیه فیثاغورس

      فیثاغورس ریاضیدان و فیلسوف یونان باستان بود . که ۵۳۰ سال قبل از میلاد می زیست . قضیه فیثاغورس Pythagorean Theorem را  به جرأت می توان معروف ترین قضیه هندسه نامید که تا به حال بیش از ۳۷۰ اثبات برای آن ارائه شده است . در لینک زیر ۷۵ اثبات جالب توجه خواهید‌دیدکه یکی از آنها -شماره‌ی‌۶۷‌- توسط یک دانش آموز ۱۴ ساله ایرانی از شهر سبزه وار پیشنهاد‌شده است.

این جا را کلیک کنید .    

واین هم یک اسلاید

 

  
نویسنده : عنایت اله راستی زاده ; ساعت ۱۱:٢٧ ‎ب.ظ روز ۱٢ آذر ۱۳۸٦

مدرس ریاضی سابق، دلال بازار بورس امروز

                                      

 

ریاضیدانان با استعداد در غرب اکنون فرصت آن را یافته اند تا مثل بازیگران سرشناس سینمای هالیوود و ورزشکاران نامی و پول ساز، درآمدهای کلان داشته باشند.

 

به گزارش  بی بی سی   این تحول، که برخلاف تصوری است که اغلب از وضعیت معیشتی یک متخصص رشته ریاضی انتظارمی رفته است، از آنجا ناشی شده که صندوق های سرمایه گذاری خصوصی و بانک های غربی اقدام به استخدام این نوع استعدادها کرده اند و از آنها به عنوان دلال بورس استفاده می کنند.

 

ورود رو به افزایش این گروه از ریاضیدانان به عرصه بازارهای مالی که به "آنالیست های کمیت" یا "کوآنت ها" (Quants)، معروف شده اند، باعث بحث و جدل هایی در دنیای مالی غرب شده است. 

ویلیام هوپر، فارغ التحصیل رشته ریاضی در لندن، یکی از این ریاضیدانان با استعداد است.

 او می گوید: "مدل ریاضی که من برای معامله ارزهای خارجی در بازار بورس طراحی کرده ام به یک دستگاه پول چاپ کن تبدیل شده؛ هم برای من و هم برای بانکی که برای آن کار می کنم." 

آقای هوپر حاضر نیست میزان دقیق درآمدش را افشا کند اما همانطور که در خانه لوکس خود در محله مرفه نشین "همپستد" لندن نشسته است و از ... می نوشد، می گوید که حدود بیست درصد از درآمد حاصل از هر مدل ریاضی، نصیب "دلالان آلگوریتم" (کوآنت ها)، می شود.

 

به گفته این ریاضیدان، دلالان ریاضیدان معمولا سالیانه بین ده تا بیست میلیون دلار برای بانک یا موسسه مالی کارفرمای خود درآمد ایجاد می کنند و "آنالیست هایی که اهل ریسک هستند حتی درآمد بیشتری هم دارند."

 

نگاهی به فهرست خرید آقای هوپر - بطری های گرانقیمت ....، آثار هنری و لوازم الکترونیکی پیشرفته - هر گونه شک و شبهه در مورد تفاوت زندگی این افراد با تصور ما از نابغه های خجالتی را از میان می برد؛ نابغه های خجالتی که حل آلگوریتم های پیچیده را به زندگی اجتماعی ترجیح می دهند.  

اجتماعی بودن این نابغه ها مزیت مهمی دارد، مزیتی که در واقع از عوامل مهم موفق بودن آنها در دنیای تجارت تلقی می شود. "متیو هال"، مشاور استخدام، می گوید دلالان ریاضیدان باید بتوانند با همکاران خود در بانک ها و موسسات مالی که مهارت چندانی در این رشته از علوم ندارند، ارتباط کاری برقرار کنند و اجتماعی بودن آنها به این امر کمک زیادی می کند.

 ییس یک صندوق سرمایه گذاری خصوصی دیگر می گوید: "در دنیای امروزی بازار خوبی برای مهارت های اجتماعی وجود دارد اما ما لزوما به دنبال چنین مهارت هایی نیستیم؛ ما فقط می خواهیم افراد باهوش و به شدت به تحقیق علاقه مند باشند."

 

"کوآنت های مشکل آفرین"

 دلالان ریاضیدان نقش مهمی در ایجاد ابزار پیچیده مالی داشته اند؛ ابزاری که هر چه پیچیده تر می شوند و تعداد کمی از مردم واقعا آنها را درک می کنند.

 به علاوه گفته می شود که کوآنت ها به مدل های ریاضی مشابه متکی هستند و به همین دلیل وقتی یکی از صندوق های سرمایه گذاری تصمیم می گیرد که یک مدل ریاضی را کنار بگذارد بسیاری دیگر از صندوق ها هم از آن پیروی کنند.

 وقتی مدل های ریاضی کوآنت ها با مشکل روبرو و متضرر می شود بانک ها پولی ندارند که به بقیه بانک ها قرض بدهند. خیلی ها بر این باورند که بحران نقدینگی کنونی در بانک های بریتانیا از همین جا ناشی شده است.

 اما پرفسور ویلیام پرودین از دانشگاه امپریال لندن بر این عقیده است که دلالان ریاضیدان در این ماجرا تقریبا بیگناهند: "مقامات ارشد بانک ها و موسسات مالی در ارتباط با ریسک در معاملات تصمیم می گیرند و مسئول هستند."

 در مقابل، پل ویلمات که با خلق یک وبسایت، این فرصت را برای کوآنت ها ایجاد کرده تا مسائل ریاضی را به بحث و بررسی بگذارند و به طور شبانه روزی سخنرانی در این باره را تماشا کنند، معتقد است که این متخصصان ریاضی را می توان برای بروز بحران نقدینگی بازارهای مالی سرزنش کرد.

 وی ادعا می کند که کوآنت ها حساب کرده اند که اگر به خاطر دنبال کردن یک استراتژی کارفرمای خود را متضرر کنند، اخراج خواهند شد اما اگر استراتژی آنها مشابه دیگر کوآنت ها باشد، شخصا مقصر شناخته نخواهند شد.

 وی می گوید مصرف کنندگان عادی از قدرت ابتکار دلالان ریاضی بهره برده اند: "کوآنت ها به موسسات مالی این توانایی را داده اند تا با بهره وری بالایی فعالیت کنند."

 27نوامبر2007

منبع

 

 

  
نویسنده : عنایت اله راستی زاده ; ساعت ۱٠:۱٧ ‎ب.ظ روز ٩ آذر ۱۳۸٦
تگ ها : خبر و گزارش

اشکال هندسی که در گرما تغییر نام می دهند !

دوستی تعریف می کرد از همکارش که معلم ریاضی مدرسه راهنمایی در یکی از مدارس ظاهراً بندر‌عباس بوده است می‌گفت ؛ نزدیک‌های عید نوروز بود و هوا حسابی گرم و کسالت‌بار بود .یکی از شاگردان کلاس چرت بهاره می‌زد . برای این که به کلاس برگردانمش صداش کردم تا بیاید پای تخته

و خواستم مربعی بکشد .

 مستطیلی کشید 

 گفتم خوب این چیست ؟

گفت : آقا اجازه مثلث !!!!!!!!!!!!!!!!!

همین  .

  
نویسنده : عنایت اله راستی زاده ; ساعت ۱٠:۳٥ ‎ق.ظ روز ٥ آذر ۱۳۸٦

چند نکته آموزشی با ‌سالاد فصل

۱- دیروز آقای اژه‌ای سر پرست سازمان استعداد های درخشان در مدرسه سعدی پاریس صحبت می‌کرد، می‌گفت : ما داریم کنکور را بر می‌داریم . فعلاً ما را داشته باشید تا بعد !

معادل انگلیسی ما می شود   WE  و معادل فرانسوی آن می شود   NOUS   و معادل ایرانی آن می‌شود سفره ای که پهن است همه نصیبی ببرند .

۲- در فهرست عناوین یکی از کتابهای کمک درسی سوم ابتدایی ( فرزندم سوم ابتدایی است ) آمده

- تست های ریاضی از کنکور دانشگاهها در سطح سوم دبستان !!!

ناشر زحمت کشیده و ۷۰ تست از کنکور های سراسری را با ذکر آدرس آنها آورده است . پیرامون این تلاش آموزشی که امید وارم مأجور آستان الهی و اقع شود گزینه های زیر مطرح است :

الف- برای ورود به دانشگاهها بایستی بچه ها را از دوره ابتدایی به کلاس کنکور برد . حتی از مهد کودک

ب- داوطلبان ورود به دانشگاهها ؛ سخت نگیرید ، دیفرانسیل و گسسته پیش دانشگاهی را رها کنید بچسبید به ریاضی سوم ابتدایی‌‌‌تان

ج- درود بر ناشران کتابهای کمک درسی که این‌چنین صادقانه در راه اعتلای دانش بشری تلاش می‌کنند .

د- جامعه ما پر از تیز هوش است و با این وجود گروهی می‌خواهند سر به تن این سازمان نباشد . اگر این سازمان نبود انرژی هسته ای کجا بود .

۳- تصویب شد که تا سال ۱۳۹۰ شمسی کنکور به تدریج رخت بربندد . البته کنکور ورود به دانشگاهها کسی نگفت کنکور ورود به مدارس تیز هوشان . باش تا دولت سحرت بدمد

۴یه جوک بی‌ربط

     روزی یک معلم ریاضی می‌خواست حد در بی‌نهایت را درس بدهد .ببینید نتیجه کار چه از آب در آمد (‌این جوک کمی قدیمی است و اگر تکراری بود من را ببخشید. با تشکر از منبع )

At a mathematics exam a professor asks a student to calculate the limit


The professor is surprised
- What is it ? Why 
The student answers
- You explained at your lecture that

                                 

and I have used this example

  
نویسنده : عنایت اله راستی زاده ; ساعت ۸:٤٧ ‎ب.ظ روز ٢ آذر ۱۳۸٦