ده ریاضیات دور از وطن

اول تا دهم آبان هر سال در ایران را ده ریاضیات نامیده اند.انجمن های ریاضی در این روزها مراسمی برگزار میکنند.به امید اینکه این برنامه ها بتوانندجایگاه واقعی خود را بیدا کنند.

اینجا خبری نیست...

  
نویسنده : عنایت اله راستی زاده ; ساعت ٧:٤٥ ‎ب.ظ روز ۳٠ مهر ۱۳۸٥

یادداشتهای باریس۲و احیای کله گنجشکی

احیای کله گنجشکی

شبهای احیا در جمع ایرانیها ی مقیم باریس گذشت.در محلی بنام بینو.البته خیلی متفاوت با ایران خودمان.شب ۱۹فقط ۵۰ بند جوشن کبیر را خواندند وشبهای دیکر حدود ۳۰  بند .

بقیه راآمدیم خودمان خواندیم.البته مراسم دعای قرآن برگزار شد.جایتان خالی بود دراین احیای کله گنجشکی....

  
نویسنده : عنایت اله راستی زاده ; ساعت ٧:۳٧ ‎ب.ظ روز ۳٠ مهر ۱۳۸٥

جایزه نوبل از نوع دیگر

دوشنبه 17 مهر ماه 1385   04:40
 
 جام جم آنلاین: ریاضى‌دانان همیشه هم به فرمولهاى سخت و پیچیده فکر نمى‌کنند. مثلا نیک سونسون ریاضى‌دان استرالیایى در فکر تهیه نرم‌افزارى براى دوربین‌هاى دیجیتال است که مانع از قرمز شدن چشم افراد شود.
به گزارش شبکه دویچه وله آلمان ، نیک اسونسون و همکارش پیترس بارنس ریاضى‌دان‌هایى هستند که محاسبه کرده‌اند چه تعداد عکس باید گرفته شود تا چشم هیچ کدام از افراد درون تصویر قرمز نشود! محاسبه این دو ریاضى‌دان نشان می‌دهد از هر سه نفر یکى چشمش در تصویر قرمز می‌افتد.
البته براى این محاسبه، فرمول جالبى هم ارائه کرده‌اند که در تهیه نرم‌افزار جدید موثر خواهد بود. نیک سونسون و پیترس بارنس براى این آزمایش ساده و جالب موفق به دریافت جایزه آى جى نوبل (Ig-Nobel) ریاضیات شده‌اند.

اى جى نوبل یا نوبل از نوع دیگرجایزه‌اى است که از شانزده سال پیش توسط دانشگاه هاروارد به ساده‌ترین اما در عین حال خلاق‌ترین طرح‌ علمى اهدا مى‌شود. دانشگاه هاروارد براى اهدا این جایزه معیار جالبى دارد «اول براى خنده بعد براى فکر کردن تشویق کنید».
  
نویسنده : عنایت اله راستی زاده ; ساعت ۸:٠٧ ‎ب.ظ روز ٢٠ مهر ۱۳۸٥

سفر به فرانسه وتمام گرفتاریهایش!

مرا ببخشید به خاطر این همه تاخیر!سفر به فرانسه وتمام گرفتاریهایش! که هنوز هم دامنگیرمان است.واین کیبورد خراب که بعضی حروف را ندارد.خلاصه خیلی وضع مناسبی ندارم

ودل ودماغش را!

۲۸شهریورامدیم وحالا ۲ هفته ای می گذرد.مانند ۲ ماه.دلم حسابی هوای ایران و شیرازورمضان

کرده!وصدای اذانهایش!شما قدر بدانید!موقتا در مدرسه ای که درس میدهیم به احبار اقامت داریم!مدرسه سعدی!قوانین اقامت در فرانسه حتا برای مامورین دولت بسیار سخت است وامور اداری ودشواری دارد.خدا راشکر فقط دروس دبیرستان را درس می دهم.وریاضی راهنمایی به عهده من نیست.مدرسه در نزدیکی خیابان مشهور شانزه لیزه قرار دارد.میدان شاردوگول ۳۰۰

قدمی ماست.دل ودماغی دست دهد برایتان عکس هایی از دیدنی های اینحا قرار می دهم.تا یادداشت بعدی خدا نگهدار.

  
نویسنده : عنایت اله راستی زاده ; ساعت ٦:٢٦ ‎ب.ظ روز ۱۱ مهر ۱۳۸٥