یا ضامن آهو دلهایمان را ضمانت کن

یا ضامن آهو دلهایمان را ضمانت کن وعشقمان را کفایت کن!

میلاد فرخنده امام رضا (ع ) بر شما مبارکباد.

  
نویسنده : عنایت اله راستی زاده ; ساعت ٧:۱٩ ‎ق.ظ روز ٢٤ آذر ۱۳۸٤
تگ ها :

شهریور۱۳۸۵ شهرکرد!

هشتمین کنفرانس آموزش ریاضی ایران-شهریور۱۳۸۵ شهرکرد

معلمان مولف مقاله ها را آماده کنند.

فراخوان در راه است.

  
نویسنده : عنایت اله راستی زاده ; ساعت ۱٠:٥٤ ‎ق.ظ روز ۱۸ آذر ۱۳۸٤
تگ ها : خبر و گزارش

دکتر حسین ناهید در گذشت

دکتر حسین ناهید درگذشت
دکتر حسین ناهید استاد ریاضى دانشگاه اصفهان در سن ۶۵ سالگى درگذشت. شادروان دکتر حسین ناهید متولد شیراز و دانش آموخته انستیتو تکنولوژى آبادان و داراى درجه دکتراى ریاضیات از دانشگاه لاس کروکس ایالت نیومکزیکو بود. در زمینه تحلیل  هارمونیک، منطق ریاضى، فلسفه ریاضى و زبان شناسى فعالیت و تحقیق مى کرد. از او ترجمه اى سه جلدى از کتاب «حسابان» نوشته جى. استوارت به یادگار مانده است. درگذشت استاد دانشمند حسین ناهید را به خانواده، همکاران و دانشجویان تسلیت مى گوییم.

منبع:شرق۱۵آذر

  
نویسنده : عنایت اله راستی زاده ; ساعت ۱٠:٤٧ ‎ق.ظ روز ۱۸ آذر ۱۳۸٤

روزنامه همشهری و گفتگوی خواندنی با استادپرویز شهریاری

یک گفتگوی خواندنی با استاد شهریاری همراه با چند عکس

از آرشیو روزنامه همشهری دراینجا آورده ام.

  
نویسنده : عنایت اله راستی زاده ; ساعت ۱٠:٤۳ ‎ق.ظ روز ۱۸ آذر ۱۳۸٤
تگ ها : گفت و گو

استاد پرویز شهریاری چهره ماندگار

ریاضیات شهریاری ماندگار شد

 

پرویز شهریاری به‌واسطه یک عمر تلاش علمی چهره ماندگار معرفی شد

 

 

 

 تهران_ میراث خبر
گروه فرهنگ، آرزو رسولی: دکتر پرویز شهریاری در ردیف چهره‌ای ماندگار ایران قرار گرفت. او پیش از این گزینش نیز به‌واسطه یک عمر تلاش علمی خود و آثار ارزشمندی که به جامعه ایرانی ارائه داد، تبدیل به چهره‌ای ماندگار شده بود. با این‌حال، تجلیل صدا و سیما از او و معرفی این سالخورده علم به نسل امروز گامی مثبت بود.
دکتر پرویز شهریاری ریاضیدان و دانشمند ایرانی و صاحب تألیفات و ترجمه‌های گوناگون در حوزه‌ ریاضیات و فلسفه است که شاید کودکان دهه پنجاه هنوز نام او را به عنوان یکی از مؤلفان بر کتاب‌های ریاضی دوران دبستان به یاد داشته باشند.
دکتر شهریاری در کرمان در خانواده‌ای زردشتی چشم به جهان گشود. او دوره کارشناسی ریاضی را در دانشگاه تهران سپری کرد و سالها در مقام معلمی به تدریس ریاضیات در مدارس پرداخت.
او تحقیقات زیادی در مورد دانشمندان ایرانی در سده‌های گذشته و تاریخ علم در ایران انجام داده است. از جمله آثار تألیفی او می‌توان به سرگذشت ریاضیات، غیاث‌الدین جمشید کاشانی ریاضیدان ایرانی، خوارزمی و انفورماتیک، فلسفه و اخلاق در ریاضیات اشاره کرد.
اندیشه ریاضی، بازی با بی‌نهایت، در پی فیثاغورث، ریاضیات در شرق، قضیه فرما، تاریخ حساب تعدادی از آثار ترجمه شده این استاد گرانقدر است که به زبان روسی تسلط کامل دارد.
از دکتر پرویز شهریاری تاکنون بیش از 250 کتاب و هزار مقاله منتشر شده است.
او نخستین کسی است که دانش‌آموزان ایرانی را با علم ریاضی آشتی داد. به‌خصوص با کتاب «اندیشه ریاضی» که با معماهای ساده آغاز می‌شود و چنان خواننده را در دنیای شیرینی غرق می‌سازد که حتی اگر کوچکترین آشنایی با ریاضیات نداشته باشد، به آن دل می‌بندد و سعی می‌کند از مرحله سرگرمی فراتر رود و از عهده موقعیتهای دشوار کتاب برآید.
دکتر شهریاری معتقد است که ریاضیات نخستین دانش بشری است و قدمتی 6 هزار ساله در جهان دارد: «ریاضی به اندازه هنر برای مردم مفید است و در همه رشته ها از جمله فیزیک و نجوم و روانشناسی و تاریخ نفوذ دارد.»
با «اندیشه ریاضی» این سخن را بهتر می‌توان دریافت. این کتاب با آنکه ترجمه است اما همه او را با نام دکتر شهریاری می‌شناسند که نخستین بار این کتاب را به ایرانیان معرفی کرد.
وقتی با دکتر شهریاری از دانشمندان ایران در اعصار گذشته سخن گفتیم و با این پرسش روبرو شد که سرزمین ما با آن سابقه درخشان علمی در جهان از چه رو با این رکود علمی دست و گریبان شده است، پاسخ داد: «یکی از دلائل آن این است که ما به دانشمندان اهمیت نمی‌دهیم.»
او در این مورد ابوالقاسم قربانی، ریاضیدان بزرگ ایرانی، را مثال آورد که 20 کتاب در زمینه تاریخ ریاضیات ایران تألیف کرده است. او از سال 1331 تا 1345 به‌همراه حسن صفاری‌ تالیف‌‏
کتابهای‌‏ درسی‌‏ ریاضی‌‏ دبیرستان‌ را برعهده داشت.
از جمله آثار اوست: ریاضیدانان ایرانی از خوارزمی تا ابن‌سینا، کاشانی‌نامه، نسوی‌نامه، بیرونی‌نامه، تحریر استخراج‌الاوتاد، فارسی‌نامه،زندگینامه ریاضیدانان دوره اسلامی از سده سوم تا سده یازدهم هجری، بوزجانی‌نامه، تحقیقی درباره آثار ریاضی ابوریحان بیرونی.
پس از انقلاب، معلوم نیست به چه دلیل حقوق بازنشستگی او قطع شد در حالیکه حقش بود و سالها حق بازنشستگی از حقوق او کم شده بود. به‌این ترتیب، محتاج پسر و دخترش شد. ده سال پایان عمر هم نابینا شد و زندگی سختی را پس از این همه تلاش علمی گذراند.
دکتر شهریاری دیگر از خود سخنی نگفت که حقوق بازنشستگی او هم پس از انقلاب قطع شد و تنها از راه انتشار آثارش زندگی خود را گذران کرد.
  
نویسنده : عنایت اله راستی زاده ; ساعت ۳:٠٢ ‎ب.ظ روز ۱۱ آذر ۱۳۸٤

از زندگی زنده یاد حسین غیور (قسمت دوم )

از زندگی زنده یاد حسین غیور (قسمت دوم )

استاد غیور در سال 1325 در تهران بطور داوطلبانه در امتحان کلاس ششم متوسطه و در همان سال در کنکور دانشسرای عالی شرکت کرد و نفر اول شد و در شبانه روزی دانشسرای عالی به مدت 3 سال لیسانس ریاضی از دانشسرای عالی و دانشکده علوم گرفت و در سال 1327 به خدمت دبیری در شهرستان همدان منصوب شد .

مرحوم غیور می گوید : در دوران تحصیل در دانشگاه مورد تشویق مرحوم دکتر هشترودی و استادان بزرگوار  دکتر منوچهر وصال و پرفسور فاطمی قرار گرفتم .

دکتر هشترودی چند بار مرا پیش دکتر مزینی معاون وزیر فرهنگ برد که در تهران بمانم و برای ادامه تحصیل به اروپا   بروم .

سالهای بعد جنگ بود و دانشگاههای اروپا دانشجو نمی پذیرفتند و این اقدامات بی نتیجه ماند .

در سال 39 که در همدان خدمت می کردم از طرف رئیس دانشگاه شیراز با چند نامه ی پیاپی از بنده دعوت شد که به پیشنهاد آقای دکتر وصال به دانشگاه شیراز بروم . تا مقدمات فراهم شودیک سال طول کشید و رئیس دانشگاه شیراز منفصل شد و آقای دکتر وصال مرا به دانشسرای عالی معرفی کرد .

در دانشسرای عالی به غیر از تدریس شغل دیگری نپذیرفتم . بعد ها آنجا به دانشگاه تربیت معلم تبدیل شد تا سال 1358 که باز نشسته شدم ؛تدریس هندسه تحلیلی بعهده من بود و بعد از بازنشستگی تا تعطیلی موقت دانشگا هها برای تدریس درسهای خود مجدداٌ به دانشگاه دعوت شدم .

زنده یاد غیور سالها در جبر برداری کار کرد و تمام قضایای مهم هندسی را با روش برداری ثابت کرد و تعمیم داد . وی در این باره می گوید در مطالعات خود مطالب تازه ای پیدا کرده ام که  تا به حال اثری از این که این مطالب در کشورهای دیگر پیدا شده باشد ندیده ام .

یاد و نام استاد حسین غیور معلم سخت کوش و نابغه دوران -گرامی می داریم و در قسمت بعدی به بعد دیگری از شخصیت ا و خواهیم پرداخت.

                                                                                                     « ادامه دارد »

-----------------------------------------------------------------------------------------

تسلیت مرگ همکار

تا نگاه می کنی وقت رفتن است .......

باور نمی کردیم این چنین زود از میانمان پرواز کند . تا قله رفت ؛ تا اوج و آنجا چه خوش آشیان گرفت .

نجیب فر عزیز هم ناگهان غزل وداع را سرود .

اولین بار او را در کانون ریاضی فارس دیده بودم که چه سر پر شوری داشت و چه عاشقانه  با معلمین ریاضی راهنمایی مشغول صحبت بود .

سالهای پایانی تدریس ریاضی را پشت سر می گذاشت و از معلمین خوش نام مدرسه های شیراز و از جمله راهنمایی نمونه اندیشه .

دوشنبه ؛ هفتم آذر ماه 84 ، نجیب فر همزمان با وفات امام صادق ( ع) بر دوشها و شانه های مشتاقان چه زیبا و با شکوه تشییع شد .

                                                                                                     یادش بخیر

 

 

 

  
نویسنده : عنایت اله راستی زاده ; ساعت ۱۱:۱٦ ‎ب.ظ روز ۱٠ آذر ۱۳۸٤