گزارشی از : نهمین همایش ریاضی پژوهان جوان فارس

 

 

 

باسمه تعالی

 

گزارشی از : نهمین همایش ریاضی پژوهان جوان فارس

نیمه اردیبهشت هر سال وقتی که شیراز جنت طراز عطر بهار نارنج هایش را وداع می گوید ، ریاضی پژوهان جوان شیرازی مقدم باغبانی از بوستان ریاضیات کشور را ارج می نهند و نکو می دارند عمری خدمت یکی از خادمین ریاضی ایران زمین سنتی که حالا قدم نهم را بر می دارد و در نهمین منزل به نکو داشت مردی از تبار هندسه می پردازد ؛ که بیش از چهل سال از عمر خود را به پای نوشتن 20 جلد کتابی کرده است که نه در ایران عزیز که در دنیا خواهد درخشید .

دایرة المعارف هندسه و محمد هاشم رستمی !

 

به همت جمعی از معلمین ریاضی ناحیه 3 شیراز و حمایت گروه آموزش ریاضی نهمین همایش ریاضی پژوهان جوان فارس در 15 اردیبهشت 84 برگزار شد . سنت حسنه ای که در این همایش همه ساله صورت می پذیرد . نکوداشت یکی از اساتید بنام و پیشکسوت در ریاضیات بخصوص ریاضیا ت مدرسه ای است . در دوره های گذشته این همایش از عمری تلاش و خدمت ارزنده دکتر جواد بهبودیان ، دکتر منوچهر وصال ، استاد پرویز شهر یاری ، استاد عبدالحسین مصحفی و استاد میرزا جلیلی با حضور این عزیزان تقدیر شد .

همایش نهم به نکوداشت استاد محمد هاشم رستمی اختصاص یافته بود .

کمیته علمی همایش که از همراهی تعداد زیادی از دبیران ریاضی با تجربه شهر شیراز و حمایت انجمن دبیران ریاضی فارس و گروه آموزش ریاضی استان سود می برد توانست در طی چند ماه کار بی وقفه از میان 436 مقاله رسیده از طرف دانش آموزان استان فارس ، 66 مقاله را برتر دانسته که یازده مقاله به صورت سخنرانی 20 دقیقه ای و 5 مقاله در بخش پوستر به مرحله نهایی همایش راه یافتند . همچنین در این دوره برای نخستین بار همایش در بخش دبیران ریاضی نیز به اعلام فراخوان مقاله پرداخت و از میان 20 مقاله واصله در این بخش 4 مقاله به مرحله نهایی رسید .بجز مراسم افتتاحیه و پایانی و سخنرانی های اصلی ، ارائه مقالات در دو سالن به صورت موازی انجام گرفت .در مراسم صبح و پس از افتتاح همایش با حضور مدیر آموزش و پرورش ناحیه 3 شیراز از عمری خدمت صادقانه استاد گرانقدر جناب آقای محمد هاشم رستمی تجلیل شد . گرامی داشتی که نه در خور ایشان بلکه در حد وسع و بضاعت برگزار کنندگان بود .

در برنامه بعداز ظهر همایش نیز یک سخنرانی پیرامون مسائلی از هندسه دبیرستانی توسط مولف ارجمند دایرة المعارف هندسه برگزار شد . که بااستقبال حاضرین همراه بود . لازم به ذکر است ایشان در حال حاضر عضو شورای ریاضی دفتر برنامه ریزی و تأ لیف کتب درسی وزارت آموزش و پرورش ، مسئول گروه پژوهش و برنامه ریزی آموزشی هندسه دفتر برنامه ریزی و تألیف ، عضو گروه ریاضی انتشارات مدرسه و عضو هیئت تحریریه مجله ریاضی برهان دبیرستان می باشند . در این مراسم به یاد ماندنی استاد ، از همراهی و صبر و پشتکار خانواده خود تقدیر به عمل آوردند . در مراسم اختتامیه همایش به مقالات برتر هدایایی تعلق گرفت .

لازم به ذکر است که ریاضی پژوهان جوان استان در موضوعات زیر مقاله های خود را ارائه دادند:

علل افت دانش آموزان اول دبیرستان در درس ریاضی 

مبهم ، بی نهایت و تعریف نشده !

 

حل یک مسئله با حد اقل 5 روش متفاوت 

استقرای ریاضی در گذر تاریخ 

نقش کامپیوتر و اینترنت در ارتقاء سطح آموزش ریاضی

ساخت وسیله کمک آموزشی 

 

همچنین موضوعات ویژه دبیران به شرح زیر بود :

 

نقش هندسه در تقویت قوه استدلال 

چگونگی آموزش تفکر خلاق حل مسئله به دانش آموز

ساخت وسیله کمک آموزشی جهت تدریس یک مبحث درسی

  
نویسنده : عنایت اله راستی زاده ; ساعت ۱٢:۳٠ ‎ق.ظ روز ٢٩ اردیبهشت ۱۳۸٤

چند خبر کوتاه

اول:استاد عزیزم جناب آقای رستمی به شیراز آمد وموردتجلیل قرار گرفت.در این مورد باز هم  خواهم نوشت.

دوم:منابعی درباره دنباله فیبوناتچی آن هم به چشم.وبزودی(سفارش یک دوست )

سوم:رشد۷۹ هم آمد.حتما بخونید.

  
نویسنده : عنایت اله راستی زاده ; ساعت ۱:۱٩ ‎ق.ظ روز ٢۱ اردیبهشت ۱۳۸٤
تگ ها : خبر و گزارش

دو حدیث

میلاد دو نور آسمان نبوت وامامت مبارک باد

 

برای صاحب دانش همه چیز طلب آمرزش می کندحتی ماهی دردریا.

حضرت محمد(ص)

دقت وتفکردرعلوم عقل رابارور می کند.

حضرت صادق (ع)

  
نویسنده : عنایت اله راستی زاده ; ساعت ٧:۳٦ ‎ق.ظ روز ٦ اردیبهشت ۱۳۸٤