وبلاگ نویسی ریاضی در ایران 3

قسمت سوم:وبلاگ نویسی ریاضی در ایران

مسائل نشر الکترونیک و مصائب وبلاگ نویس !

 

 

 

 

 1. نشر الکترونیک ریاضی در مقیاس بزرگ و وبلاگ نویس ریاضی در مقیاس کوچک هر کدام مسائل و مصائب خاص خود را دارند . که در این قسمت نگاهی هر چند فهرست وار به آنها خواهیم داشت .

  الف: نشر الکترونیک ( مجلات الکترونیک ریاضی

  درحال حاضر اکثر مجلات الکترونیک رایگان با تکیه بر منابع دانشکده ها و نیروی انسانی داوطلبانه به حیات خود ادامه می دهند ،‌اما در مقیاس وسیعتر یا در دراز مدت دیگر نمی توانند متکی به فرد باشند و نیاز به پشتوانه ای نهادین دارند .

  هزینه های سخت افزاری رسانه های اینترنتی ، هزینه های نرم افزاری برای ویراستاری مقالات ، هزینه های نیروی انسانی متخصص و انواع مخارج مرتبط دیگر به اندازه کافی قابل توجه هستند . همچنین در برخی موارد ، دسترسی به اطلاعات الکترونیک ، ضمن نیاز سخت افزار و رایانه خاص،‌به سیستم عامل مشخص ،‌قالب فایل ،‌نرم افزار کارآ ، و مرورگر وب مناسب نیازمند است ،‌اینجاست که مدافعان نشر سنتی و کاغذی صدایشان رساتر می شود. به این ترتیب هنوز هم دغدغه نوعی احساس نا امنی برای توسعه نشر الکترونیک وجود دارد .

  این است که بعضی مجلات الکترونیک

   

  که از ابتدا به منظور الکترونیکی بودن تأسیس شده اند مانند(NYJM)یا Geometry &Topology

  به انتشار نسخه کاغذی هم دست زده اند . نوعی حیات دوزیستی ! حیاتی که اکنون مجلات ریاضی معتبر ایرانی کاغذی قصد دارند آن را تجربه کنند و زندگی کاغذی ـ الکترونیکی را تجربه کنند ( مانند فصلنامه رشد آموزش ریاضی )

  ب:‌ وبلاگ نویس ریاضی ( روزنامه نگار کوچک )

  تا حضور میزبانانی از شبکه که حاضرند رایگان فضایی از دامنه خود را برای ایجاد صفحات شخصی دراختیار علاقه مندان قرار دهند هزینه ایی از این بابت بر وبلاگ نویس مترتب نیست اما در صورتی که علاقه مند باشید خود به طورمستقل به ثبت دامنه و اجاره فضا بپردازید البته مختصر هزینه هایی وجود خواهد داشت ،که ارزشش دارد . در هر صورت وبلاگ نویسی حتی اگر این قسمت را میهمان شوید در دراز مدت بی هزینه نیست . مخصوصاً اگر بخواهید به روز باشید ودر انتخاب مطالب وسواس بخرج دهید . یکی از مصائب اصلی وبلاگ نویسان ریاضی در حال حاضر نوع مخاطبین و تعداد مخاطبین است ؛ برای مثال وبلاگ مؤلف مقاله در فاصله زمانی 3 ماه حدود 1200 بار بازدید شده است .‌بطور میانگین هر ماه 400 بازدید. اگر فرض را بر این بگذاریم که بازدید کننده هفته ای یکبار به این صفحه سر زده باشد می توان پیش بینی کردکه حدود 100 نفر خواننده دائم وجود دارد ، باز خوردهاحکایت از آن دارد که این مخاطبین نیز اغلب از نسل جوان جامعه است . البته با توجه به جدید بودن حرکت در ایران ، بیش از این هم انتظار نمی رود . مسأله ای که با آشتی و آشنایی بیشتر جامعه دبیران ، دانشجویان و ریاضی پژوهان کشور در آینده ای نزدیک قابل حل است . وبلاگ لوازم اختصاصی خودش را می خواهد و وبلاگ نویس ریاضی به یک پشتیبانی فنی گسترده ترمحتاج است و حفظ خوانندگان منوط به تأمل بیشتر ،‌گستردگی و تنوع موضوعات و تعمق در نگاهها و تحلیل های شخصی و مخصوصآًبه روز بودن است .

  حقوق معنوی مالک اثر

  وقتی شما مقاله خود را تهیه نمودید و آن را در وب قرار دادید ( بعنوان یک وبلاگ نویس ) و در عین حال قصد داشته باشید که مقاله خود را برای چاپ کاغذی در یکی از مجلات سنتی و یا برای

   

  e

  ـ چاپ در یکی از مجلات الکترونیک ارسال کنید یکی از مسائل مورد توجه سردبیران هر دو دسته این مجلات این است که آیا مقاله ی شما قبلاً در جایی نیز منتشر شده است ؟

  این موضوع یکی از مسائل چالش بر انگیز و قابل توجه است . شاید در حال حاضر برای مجلات کاغذی کشور ما خیلی مهم نباشد که شما مقاله خود را قبل از چاپ در مجله ،‌روی صفحه شخصی خود در وب قرار داده اید اما در آینده چطور؟

  مجله الکترونیک

   

  Documenta Mathematicaقراردادی رابه این نحو با نویسنده امضاء میکند که حق نشر اثر را به مجله می دهد و در عین حال به نویسنده اجازه می دهد که مقاله ی خود را در جای دیگر هم منتشر کند با این شرط که چاپ اصل مقاله در D . M ذکر شود .AMS

  به نویسندگان اجازه می دهد که حق مالکیت اثر را برای خود محفوظ بدارند . الزه وی یر مالکیت مقالاتی را که در مجلات الکترونیک خود چاپ می کند در اختیار می گیرد اما به نویسندگان اجازه قرار دادن مقالاتشان را در وب می دهد.

  باید دید سرنوشت نشر الکترونیک در ایران چگونه خواهد بود ؟ بهتر است تا دیر نشده یکی دو مجله ریاضی معتبر کشورمان که پا به عرصه نشر الکترونیک نهاده اند تکلیف خود را با وبلاگ نویسان ریاضی مشخص کنند و مسأله حقوق معنوی مالک اثر را تبیین و نهادینه کنند .

  ----------------------------------------------------

  ارج گذاری اجتماعی و نظام اداری به نشر الکترونیک :

  برخلاف نظر بسیاری از افراد ، من معتقدم که آینده تا حدی قابل پیش بینی است خواه نا خواه و پس از فراهم شدن بستر مناسب ، این آمادگی ایجاد می شود که از روشهای سنتی به نفع نظامی برتر در نشر دست بکشیم . برای نمونه تلاش برای جلب توجه کمیته های ترفیع اداری و انتخاب معلمان و محققان نمونه به دارندگان مقالات در مجلات الکترونیکی یکی از این دست کارهاست . درحال حاضر هیچ توجه جدی در آیین نامه های تشویق و ترفیع به حوزه نشر الکترونیک نشده است و البته این موضوع با توجه به مهجور بودن این حوزه درسیستم اداری قابل هضم است .

  درارج گذاری های اجتماعی مدتی طول خواهد کشید تا بتوانیم مسئولان اداری را متقاعد کنیم که نشر الکترونیک را باور کنند. در حال حاضر شما اگر یک کتاب را تألیف یا ترجمه کرده باشید حتماً امتیاز ویژه ای در نظام ترفیع اداری خواهید گرفت اما اگر یک دنیا مطلب علمی و جد‍‍‍‍ی بعنوان یک وبلاگ نویس در دنیای مجازی منتشر کنید چطور؟ آیا باید حتماً متحمل هزینه های سنگین چاپ ونشر کاغذی شد تا باورمان کنند ؟!

  مؤخره

  فقط 2 روز به پایان مهلت ثبت نام برای شرکت در کنفرانس آموزش ریاضی ایران ( سنندج ) باقی مانده است . تلفن زنگ می خورد . گوشی را بر می دارم ، دوست و همکار ریاضی ام از شهرستانی در جنوب استان است . احوالپرسی می کنیم . از کنفرانس بی خبر است . بخشنامه ثبت نام نرسیده است ( 10 روز بعد از اتمام مهلت ثبت نام بخشنامه رسید ،‌خوشبختانه ! ) علاقه مند است ، می پرسد چه کنم ؟ آدرس وبلاگم را می دهم و یادداشت جدیدم که لینک به سایت کنفرانس کردستان است . از آنجا فرم ثبت نام را بگیر ، پرینت کن ، بفرست ! همان کار را کرد . منتظر روش سنتی هم ننشست ، چرا شما منتظرید ؟ !

  روزگار غریبی است ، شرق بیرق دار علم ، ایران مهدتمدن ،در استفاده از امکانات نشر الکترونیک به نظاره غرب پیشتاز نشسته است . وقتی می خوانیم که در فرانسه بیش از 4میلیون جلد کتاب الکترونیکی وجود دارد و ما تازه با خبر می شویم که در عالم ریاضی فقط یکی دو مجله الکترونیک فارسی زبان داریم جای افسوس دارد ، ندارد ؟

  تیر ماه 83 ـ شیراز- عنایت اله راستی زاده

  ----------------------------------------------------

   

   

  منابع و مأخذ :

   

 2. مجله نشر ریاضی شماره 26
 3. مهر1382

   

   

 4. مجله نشر ریاضی ، سال 7 ، شماره 1 ، (1374 )
 5.  

   

  www.persianblog.ir
 6.  

 7.  

 8. ویژه نامه کلیک ـ ضمیمه روزنامه جام جم ـ (14 تیر 83 )
 9.  

   

 10. Journal Library Administration
 11. (2001
 12. )(2و1)

   

 13.  

  www.Mathpreprints.com(کارگزار
  1. الزه وی یر )

    

    

  2. روزنامه ایران ـ شماره 2799ـ (31/2/83 )
  3.  

    

  4. سایت ایتنا
  5.  

    

  6. آرشیو مجلات و مقالات ریاضی آرکایو
  7.  

 

  
نویسنده : عنایت اله راستی زاده ; ساعت ۸:٤٥ ‎ق.ظ روز ۳٠ امرداد ۱۳۸۳

در پی سنگی صافتر!

نمی دانم درچشم جهانیان چگونه ام،اما به نظر خودتنهاطفلی هستم که درساحل دریا بازی می کنم ودر پی سنگی

صافتر یا صدفی زیباترازمعمولم در حالی که اقیانوس عظیمی ازواقعیت دست نخورده پیش رو دارم.

نیوتن

  
نویسنده : عنایت اله راستی زاده ; ساعت ۱:۳٩ ‎ق.ظ روز ٢٩ امرداد ۱۳۸۳

وبلاگ نویسی ریاضی درایران2

هفتمین کنفرانس آموزش ریاضی ایران:اول تا سوم شهریور ۸۳-سنندج

طلیعه رشد جنبش های نوگرا درتوسعه ریاضیات کشور

......................................................................................

وبلاگ نویسی ریاضی درایران

جنبش نوگرا در توسعه نشر الکترونیک ریاضی-تالیف:عنایت اله راستی زاده

قسمت دوم

میزبانان وب نویسان

دیو وینر یکی از پیش گامان وبلاگ نویسی است . وینر پذیرای صفحات وبلاگ 3000 بلاگر است . وی در سال 1997 اولین وبلاگ خود را راه اندازی کرد و به سایر علاقه مندان اجازه داد تا در

 

weblog.com

که وبلاگ های دیگری را نیز با هاست های متفاوت ( میزبانان متفاوت ) در سراسر اینترنت رصد می کند ـ وبلاگ شخصی خود را راه اندازی کنند و به صورت رایگان میزبانی آنها را بر عهده گرفت . و ینر از محققان اینترنت دانشگاه هاروارد است .

 

 

 

 

 

 

بزرگترین میزبان وبلاگ های فارسی اما ؛‌ سایت پرشین بلاگ است این کارگزار که در خرداد 83 دومین سالگرد تأسیس خود را جشن گرفت میزبانی حدود 80 درصد بلاگرهای فارسی را بعهده دارد . بر اساس آمار اعلام شده از سوی پرشین بلاگ ، 69 در صد کاربران این سایت جوانانی هستند که بین 15 تا 29 سال سن دارند . همچنین روزانه 358 هزار نفر از وبلاگ های سرویس پرشین بلاگ بازدید می کنند .

موقتاً روزنامه نگاران کوچک دنیای نشر الکترونیک را رها می کنیم و به پهنه گسترده نشر الکترونیک با تأکید بر نشر الکترونیکی ریاضی می پردازیم .

سابقه ارتباطات الکترونیک ، به خصوص برای اهداف علمی ، جندان طولانی نیست . تشکیل اجتماعات الکترونیک خود نمونه ای بارز از توسعه این ارتباطات است که سهمی به سزا در تسهیل و گسترش همکاری های علمی داشته است . ساده ترین این ارتباطات الکترونیکی ایمیل ( نامه های الکترونیکی ) است . برای نمونه هم اکنون خبر نامه انجمن ریاضی ایران می کوشد اخبار و گزارش های اعضاء را از طریق این سرویس الکترونیکی بدست آورد و به نوعی می کوشد در هر نقطه از ایران و خارج از ایران خبر نگارانی افتخاری کسب کند . یکی دیگر از این روش ها استفاده ازفهرست پستی

 

mailing listاست که وجه بارز آن یک طرفه بودن کانال ارتباطی است . یعنی فقط صاحب فهرست پستی می تواند پیغامی برای اعضاء ارسال کند . اغلب مجلات یا ناشران فهرستی پستی از علاقه مندان دارند تا آنها را از تازه های خود با خبر کنند . نمونه ای از اینها فهرست پستی الکترونیکی رایگان انتشارات اشپرینگر است . I rmath

نمونه ای از این فهرست های پستی بود که توسط جمعی از ریاضیدانان جوان ایرانی در اواخر سال 1373 تشکیل شد ؛ اما به دلیل کاهش مشارکت اعضای آن و نیزبه خاطر ضعف پشتیبانی فنی غیر فعال شد !

نوعی دیگر از اجتماعات الکترونیک،گروههای خبری هستند (

 

news group) یک گروه خبری در واقع صندوقی از ایمیل های ارسالی به آن گروه است که تمام مشترکین به آن دسترسی دارند و همه مشترکین می توانند همه نامه ها را بخوانند . s ci .math

نمونه ای موفق از گروه های خبری در ریاضیات می باشد . ظهور وب نیز کانال دیگری برای تشکیل اجتماعات الکترونیک پدید آورده است در این سایتهای ریاضی مقالات ، اخبار کنفرانس ها ،‌گزارش ها و ارجاع به سایر پایگاهها ی مرتبط وجود دارد . صفحات شخصی یا وبلاگ نیز که شرح آن رفت نمونه دیگری از اجتماعات الکترونیک است که از جمله آنها می توان به وبلاگهای

 

 

www.karsoogh.persianblog. www.reyazipooya.persianblog & اشاره کرد. در هر حال نشر الکترونیک مزایای کاملاً مشخص نسبت به نشر کاغذی دارد که قابل انکار نیست ،‌گرچه به نظر نمی رسد که به این زودی جای نشر سنتی را بگیرد . با نشر الکترونیک تأخیر در انتشار مطالب از میان خواهد رفت و با امکان افزودن نظر و حاشیه به نوشته ها قابلیت اعتماد مقاله ها بیشتر خواهد شد . ( امکانی که مخصوصاً در عالم وبلاگ نویسی میسر است) امکان استفاده آسانتر و گسترده تر از گرافیک ،‌پویا نمایی (‌حتی موسیقی متن ) و به طور خلاصه تمام امکانات بهره وری آموزشی و کمک آموزشی از کامپیوتر همگی از مزایای نشر الکترونیک به حساب می آیند . به تازگی مجله رشد آموزش ریاضی و در حالی که بیستمین سال حیات خود را جشن می گیرد توانست عنوان اولین مجله الکترونیکی ریاضی کشور را بخود اختصاص دهد . هر چند این اقدام خیلی دیر و خیلی کند انجام شده است اما به هر حال باید آن را به فال نیک گرفت و به آینده امید وار بود . هم اکنون تعداد زیادی از مقاله های شما ره های گوناگون این مجله در قالب pdf قابل دریافت است . یک PC ، یک خط تلفن ، یک اشتراک از یک ISP محلتان و بالاخره اتصال به شبکه ودریافت آسان مجله ، یادتان نرود نرم افزار Acrobat Reader

روی رایانه تان نصب شده باشد . و اگر دوست دارید آن را روی کاغذ بخوانید کافی است از یک چاپگر کمک بگیرید .

--------------------------------------

در دنیا چه خبر است ؟

arxiv

 

( بخوانیدآرکایو ) یکی از قدیمی ترین کارگزارهای e - چاپ در بایگانی ریاضی است . arxivدر ارتباط با مجلات موفقیتهایی ارزنده داشته است . نزدیک به 40 مجله توافق کرده اند که نویسندگان مقالات با مطلع کردن ویراستاران از شماره پیش چاپ خود در a rxiv که قبلاً در آنجا قرار داده شده است به ارایه مقاله خود به مجله اقدام کنند . چهار مجله هم توافق کرده اند که تمام مقالات چاپ شده ی خود را در a rxiv قرار دهند . یکی از این مجلات ،مجله ی بسیار معتبر Annals Of Mathematics

است .

arxiv

 

از معدود کارگزارهایی ( میزبانانی ) است که دارای خود مترجم TEX است تشخیص می دهد که مقاله مورد نظر از چه نگارشی از TEX استفاده کرده ، سپس به طور خود کار مقاله را در نگارش مزبور ترجمه می کند و قالب درخواستی را اعم از ( p d f - ps- dvi

) تولید می کند .

دراینجا بد نیست اشاره کنیم که تداول استفاده از

 

TEX یکی از امتیازات ریاضی نسبت به سایر علوم است . ریاضیدانان خود مانند دونالدکنوث Donald Knuth مبدع TEX منابع را در دسترس همگان بگذارند . TEX که زبانی با منبع باز است به کاربران امکان مبادله ی فایل هایی را می دهد که در قالب متن و مستقل از plat fourmکاربر هستند و به راحتی به قالبهای عمومی و رایج دیگر مانند post script یا pdf قابل تبدیل اند . در حالی که در شاخه های دیگر علمی به دلیل استفاده از نرم افزاری همچون Microsoft Word کار مبادله ی فایلها با دشواری های دیگری همراه است . درهر حال شاید عده ای از ریاضیدانان و یا ریاضی ورزان هنوز مجلات الکترونیک را چندان جدی نمی گیرند ؛ در حالی که این مجلات تنها از لحاظ سبک انتشاربا مجلات کاغذی تفاوت دارند . اگرچه عمر مجلات رایگان الکترونیک در دنیا کمی بیش از ده سال و درکشور ما و در ریاضی کمی بیش از چند ماه است اما تحولات قریب الوقوع درنحوه انتشار مقالات و مطالب ریاضی امری است گریز نا پذیر.دو جریان که گواه مطلب اخیر می باشند افزایش تعداد مقالات و رشد تکنولوژی الکترونیک می باشد . تعداد مقالات منتشر شده در سال 1870 میلادی حدود 840 عدد و درسال 1994 حدود 50 هزار عدد بوده است . تعداد سالانه مقالات علمی هر 10 تا 15 سال دو برابر می شود که نمایشگر رشد نهایی 7 درصد در سال است . تا پایان سال 2003 میلادی بیش از 24000 مقاله ریاضی در arxiv وجود داشته است ]2 [

حجم نوشته های ریاضی در بیست سال دیگر حداقل دو برابر خواهد شد با آن که این رشد سریع نشانه ای از سر زندگی و شادابی رشته ماست ،‌ لیکن باعث معضلاتی نیز خواهد بود . در حال حاضر کتابخانه های خوب ریاضی جهان سالانه بالغ بر ده هزار دلار فقط برای اشتراک مجلات می پردازند. بودجه هایی به این سنگینی دیر یا زود در معرض بررسی و تقلیل قرار می گیرند . از سویی دیگر پیشرفتهای تکنولوژیک رو به روز کار بایگانی اطلاعات را ساده تر و ارزانتر می کنند. ظرفیت ذخیره الکترونیکی که برای انتشار نتایج پژوهشی ریاضی مورد احتیاج است از دید تکنولوژی امروزی چیزی به حساب نمی آید. برای نمونه باید از کتابفروشی اینترنتی آمازون نام برد که درحال حاضر دراین سایت کتابهای بیش از 130 ناشر عرضه می شود. و این امکان برای کاربر وجود دارد که کلیه واژه های موجود در تمام متن 120 هزار کتاب موجود در سایت را جستجو کند. ( برابر با 35 میلیون صفحه ) آیا این توانایی به معنای یک دگرگونی بنیادی در روش کارکردن ما نمی تواند به حساب آید ؟

اکثر مجلات ریاضی فقط در حدود هزار کتابخانه پژوهشی در کل جهان یافت می شوند حتی برای دانشورانی که در همان مؤسسه ها باشند دسترسی به مجلات مستلزم رفت و آمد به ساختمانی خاص و محدود به ساعاتی معین است . مجلات الکترونیک سبب می شود که دسترسی بیست و چهارساعته به مقالات و منابع ، از هر جا ومکان ممکن باشد همچنان که جستجوی مطالب نیز خیلی آسانتر می شود ، چه بر سرکتابخانه ها خواهد آمد ؛ کتابخانه ها هم به ناچار کوچک می شوند و باید نقششان عوض شود . با امکان پذیر شدن دسترسی سریع به تمامی اطلاعات موجود در یک رشته ،‌ با وجود ابزارهای جستجوی الکترونیکی ، باید فکری برای بیکار نشدن هزاران کتابدار کرد !

از دیگرمحاسن نشریات الکترونیکی ریاضی ،‌استفاده از فن آوری چند رسانه ای است. برای نمونه میتوان از مجله

 

NYJM.( New York Journal Of Mathematics )نام برد . از سویی دیگر مقالات منتشر شده در این مجله به صورت فرا متنی هستند ( hyper text

)یعنی دارای پیوندهای داخلی و خارجی اند . کافی است اشاره گررا روی مطلب لینک شده ، کلیک کنید تا براحتی بتوانید خود را با مطالب و مقالات مرتبط با این مقاله پیوند دهید .

  
نویسنده : عنایت اله راستی زاده ; ساعت ۱:٢٤ ‎ق.ظ روز ٢٩ امرداد ۱۳۸۳

وبلاگ نویسی ریاضی درایران1

آخرین مقاله تالیفی ام رااین بار قبل از نشر کاغذی می خواهم روی وبلاگ  بیاورم.

امیدوارم از آن استفاده کافی ببرید.برای آنکه حوصله تان سر نرودآن رادر۳قسمت  می آورم.واین هم:

قسمت اول:

وبلاگ نویسی ریاضی درایران

جنبش نو گرا درتوسعه نشر الکترونیک ریاضی

عنایت اله راستی زاده

 

دبیر ریاضی دبیرستانهای شیراز

مقدمه

 

درریاضیات معاصر ایران ،‌بخصوص در چهل سال اخیر ، تلاش های ارزنده ای برای توسعه تشکل ها و انجمن های ریاضی و انتشار مجلات و کتب ارزشمند صورت گرفته است .

با گسترش دامنه ارتباطات و رشد فن آوری و تولید رسانه های جدید و در رأس آن اینترنت ،‌دامنه نیازهاو حوزه فعالیت تشکل ها محتاج بازنگری و بازتولید فرآورده هایی متناسب است .

گستردگی و تنوع ،‌عمومی کردن دسترسی به اطلاعات ، هویت بخشی به افراد ، انتقال ساده و سریع اطلاعات ، دو سویه بودن رسانه و ایجاد حق انتخاب همگی از پیام های این رسانه نوپا یعنی اینترنت است .

اکرچه نزدیک به 20 سال از عمر اینترنت در جهان می گذرد ؛ ولی سابقه استفاده از آن در کشور ما کوتاه است و از آن کوتاهتر پدیده تولید صفحات شخصی یا همان وبلاگ نویسی . این نوشتار ورودی است به پدیده نوپا و رو به گسترش وبلاگ نویسی با تأکید ویژه ای بر وبلاگ نویسی ریاضی و چشم اندازی به نشر الکترونیک ریاضی و توسعه تشکل های مجازی ریاضی نوخاسته یا ناخواسته !

----------------------------------------

وبلاگ نویسی ریاضی در ایران ( نوعی نشر )

 

 

 

 

 

وبلاگ چیست ؟

لابد کلمه ی نشر و آن هم نشر الکترونیک و بلاخص نشر الکترونیک ریاضی را تاکنون بارها شنیده اید . کلمه ای که ظاهر دهان پرکنی دارد و گاهی چالش بر انگیز و تاحدی غیر جذاب ، آن قدر که از ترسش حالت دفاعی به خود گرفته اید و سعی کرده اید تا حد امکان از آن دور شوید ، شاید هم خود واژه نشر ، مفهوم غیر قابل دسترس همگان بودن را با خود همراه می آورد.

پس فعلاً دورش را خط می کشیم . ظاهراً امر نشر کار مانیست ! اما نه دست نگه دارید . امروز همه می توانیم بسادگی و سهولت یک روزنامه نگار کوچک باشیم و یک ناشر . پای میز کامپیوترتان بنشینید ؛ به شبکه وب متصل شوید ، میزبانانی هستند که شما را دعوت کرده اند تا صفحه ای شخصی بسازید و یادداشتهایتان را در آن بنویسید و درمعرض دید عموم قرار دهید . شروع کنید حالا شما یک وبلاگ نویس شده اید !

با این مقاله همراه شوید تا ببینیم وبلاگ چیست و جاذبه های آن کدام اند ؟ از قافله نسل سوم کشورمان عقب نمانیم . تشکل هایی نوین در دنیای مجازی که تا چشم باز کنیم به حقیقت خواهند پیوست

وبلاگ ترکیبی است از دو کلمه

 

web و log و به معنی ثب وقایع روزانه در web

می باشد . از طرفی وبلاگ محیطی است که به شما اجازه می دهد افکار ، عقاید ، یادداشتهای شخصی ،‌ مقالات ، عکس و کلاً آن چه را که دوست دارید دیگران بخوانند ؛ در اینترنت منشر کنید . برای نوشتن یک وبلاگ نیازی به هیچ زبان برنامه نویسی یا طراحی سایت ندارید و سادگی کاربرد از ویژگیهای بارزآن می توان دانست .

وبلاگ سایت اینترنتی است که توسط مردم معمولی مثل من و شما راه اندازی می شود . روزنامه کوچکی است که شما خود سر دبیر آن هستید . این شما هستید که تصمیم می گیرید که چه مطلبی را در آن قراردهید یا چه عکسی را برای بازدید کنندگان به نمایش بگذارید و یا خوانندگان را به چه مطلبی ارجاع ( لینک ) دهید . روزنامه ای کوچک که قادر است تعداد خوانندگان شما را دقیقاً به شما بدهد ،‌با امکان مطلع شدن از نظرات دیگران درباره نوشته هایتان . در وبلاگ باز خود یادداشت وجود دارد . می توانید براحتی از قضاوت خوانندگان درباره مطالبتان آگاه شوید ؛ همچنان که سایرین نیز می توانند این داوری ها را ملاحظه کنند . وبلاگ ،‌صفحه ای شخصی است در دنیای مجازی ، حتی برای آنان که می خواهند هویت شان رو نشود و با اسمی مجازی پا به دنیای نشر الکترونیک بگذارند !

----------------------------------------

تاریخچه تأ سیس و آمار و ارقام از عالم وبلاگ نویسان

 

  
نویسنده : عنایت اله راستی زاده ; ساعت ٢:٠٠ ‎ب.ظ روز ٢۳ امرداد ۱۳۸۳

اثبات فرضیه ریمان

درماه گذشته جامعه ریاضی جهان درهیاهوی عجیبی به سر می برد .یکی ازدانشمندان ریاضیات اعلام کردمؤفق به اثبات فرضیه ریمان شده است بسیاری ازریاضیدانان این نظریه رامهمترین مساله حل نشده ریاضیات می دانند.

 

ادامه مطلب<<<<<

  
نویسنده : عنایت اله راستی زاده ; ساعت ۱:٤٧ ‎ق.ظ روز ۱٤ امرداد ۱۳۸۳

فهرست مطالب رشد آموزش ریاضی76

فهرست مطالب رشد ۷۶   

 

 

 

فهرست مطالب

 

 

موضوع های پژوهش دانش آموزی

 

 

مقایسه بین دیدگاههای رفتار گرایی وساخت و سازگرایی

 

زمینه های فرهنگی برای ریاضی مدرسه ای در هندوستان

 

هندسه دانان فراموش شده دامنه کوه سبلان

 

روایت معلمان

 

مساله هر اسبی جای خودش

 

ریاضیات و رمز نگاری

 

تاملی بر نقطه عطف

 

نامه ها

 

هندسه روی کره

 

مروری بر کتاب ها و برنامه ریزی ریاضی ...

 

در دنیای اینترنت

 

خبر و گزارش

  
نویسنده : عنایت اله راستی زاده ; ساعت ۱:۳۳ ‎ق.ظ روز ۱٤ امرداد ۱۳۸۳

فصل نامه رشد آموزش ریاضی 76

شماره ۷۶ فصل نامه رشد آموزش ریاضی منتشر شد.

  
نویسنده : عنایت اله راستی زاده ; ساعت ۳:٤٤ ‎ب.ظ روز ٩ امرداد ۱۳۸۳

یک مؤفقیت دیگر

یک مؤفقیت دیگر برای بروبچه های ایرانی وشریف

تیم ریاضی دانشگاه صنعتی شریف مقام چهارم را در مسابقات ریاضی دانشجویی جهان کسب کرد.با ۶طلا ویک نقره ویک برنز

به همه این عزیزان تبریک می گویم .

  
نویسنده : عنایت اله راستی زاده ; ساعت ۳:٢٦ ‎ب.ظ روز ٩ امرداد ۱۳۸۳
تگ ها : خبر و گزارش

چند خبر دست اول از سنندج

 

چند خبر دست اول از سنندج

بر اساس گفت وشنود با یکی ازاعضاء کمیته علمی هفتمین کنفرانس آموزش ریاضی ایران باخبر شدیم که:

2200نفر متقاضی شرکت درکنفرانس هستند وفقط 1000نفر پذیرش می شوند.اولویت درپذیرش :

داشتن مقاله-معلم ریاضی بودن

 

سنوات خدمت عضویت درانجمن عضویت دراتحادیه ومدرک تحصیلی

.

ازاستان فارس 140 نفر متقاضیند.وتعداد مقاله های رسیده260تاست که حدود20 تای آن سهم فارس است.

تا بعد

 

…….

  
نویسنده : عنایت اله راستی زاده ; ساعت ۳:٢٠ ‎ب.ظ روز ٩ امرداد ۱۳۸۳
تگ ها : خبر و گزارش

حکومت عددبر جهان

این عدداست که برجهان حکومت می کند.

                                                        فیثاغورث

  
نویسنده : عنایت اله راستی زاده ; ساعت ۱:٥٢ ‎ق.ظ روز ٢ امرداد ۱۳۸۳