جایزه دکتر مصاحب برای معلمین پژوهشگر ریاضی

جایزه دکتر مصاحب برای معلمین پژوهشگر ریاضی .اینجاراکلیک کنید.

  
نویسنده : عنایت اله راستی زاده ; ساعت ۱۱:٠٧ ‎ق.ظ روز ۳٠ اردیبهشت ۱۳۸۳
تگ ها : جوایز

گزارشی ازهمایش بین المللی روزخیام

 

  
نویسنده : عنایت اله راستی زاده ; ساعت ٧:۱٥ ‎ق.ظ روز ٢٩ اردیبهشت ۱۳۸۳

روزملی خیام

 

روزملی خیام

956سال پیش درچنین روزی عمرخیام شاعرریاضیدان ومنجم ایرانی درنیشابور دیده به جهان گشود.

کارهای خیام درریاضیات بکروشگفت انگیزاست.اوباتقسیم بندی معادله های درجه سوم اغلب آنهارابه کمک

مقاطع مخروطی حل می کند.اودرزمینه جبرهندسه اقلیدسی ونظریه خطوط موازی فعالیت های زیادی انجام داده

است.گاه شمارمعروف به جلالی نتیجه کارخیام است.درگاه شماری خیام هرپنج هزار سال یک روزاشتباه می شود.

کتاب

 

جبرومقابله

از آثاراوست.بایک پیش گفتار بسیارخواندنی وجمله ای که لابدشنیده اید:

ریاضیات به پیشگامی سزاوارتر است.>>>>

  
نویسنده : عنایت اله راستی زاده ; ساعت ٧:۱٠ ‎ق.ظ روز ٢٩ اردیبهشت ۱۳۸۳

بیست وهشتمین دوره مسابقه ریاضی دانشجویی کشور

بیست وهشتمین دوره مسابقه ریاضی دانشجویی کشور برگزارشد....              

بیست و هشتمین مسابقه ریاضی دانشجویی کشور در روزهای 22-25 اردیبهشت ماه سال 1383 در دانشگاه صنعتی شریف ـ تهران ـ برگزار شد. تعداد شرکت‌کنندگان 170 نفر از 35 دانشگاه کشور بود و شرکت‌کنندگان به 12 سوال (هر جلسه 2 سوال در زمینه جبر، 2 سوال در زمینة آنالیز، 2 سوال در زمینه ابتکاری و هر سوال 20 امتیاز) پاسخ داده‌اند.ادامه مطلب

  
نویسنده : عنایت اله راستی زاده ; ساعت ۱٠:۱٠ ‎ق.ظ روز ٢٦ اردیبهشت ۱۳۸۳
تگ ها : خبر و گزارش

صفر:ریاضیدان هارا سرکارگذاشته !

صفر:ریاضیدان هارا سرکارگذاشته

                     اینجا راکلیک کنید.

  
نویسنده : عنایت اله راستی زاده ; ساعت ٢:٠۱ ‎ق.ظ روز ۱٩ اردیبهشت ۱۳۸۳

یک گفتگوی متفاوت بادکتربهزاد(چهره ی ماندگار۸۲)

برای خواندن یک گفتگوی متفاوت بادکتربهزاد(چهره ی ماندگار۸۲)

اینجا راکلیک کنید.

  
نویسنده : عنایت اله راستی زاده ; ساعت ۱:۳٥ ‎ب.ظ روز ۱٧ اردیبهشت ۱۳۸۳

ریاضی پژوهان جوان فارس صاحب انجمن می شوند

 

 

 

ریاضی پژوهان جوان فارس صاحب انجمن می شوند :

در حاشیه هشتمین گردایش ریاضی پژوهان فارس (( نکوداشت استاد میرزا جلیلی )) که چندی پیش در تالار معلم ناحیه 3 شیراز بر گزار شد و به پیشنهاد یکی از اعضاء کمیته علمی گردایش ، مژده تأ سیس انجمن ریاضی پژوهان جوان فارس به حاضرین داده شد .

این انجمن فعلاً به صورت غیر رسمی و در قالب نام انجمن اینترنتی ریاضی پژوهان جوان فارس فعالیت خواهد کرد . برای اطلاع از جزئیات بیشتر آن به سراغ عنایت اله راستی زاده که خود وبلاگ نویس ریاضی است می رویم و از ایشان خواسته ایم در این مورد توضیح دهند . توضیح ایشان را می خوانیم :

گردایش های دانش آموزی از جمله فرصت های بروز ایده های نو و فراهم نمودن بستری مناسب برای توسعه دانش است . در نگاهی گذرا می بینیم که آن چنان که باید ، نتوانسته ایم با پایان هر همایش ، استعداد های شکوفا شده در گردایش ها را به سمت هدفی والا هدایت کنیم .

در خوشبین ترین حالت ،یک ریاضی پژوه جوان و کوشا اهل فارس ، حداکثردر سه دوره پیاپی این گونه همایش ها شرکت می کند و پس از آن قطع ارتباط ! می خواهیم این ارتباطها را حفظ و گسترش دهیم . با حضور دانش پژوه در دوره ی پیش دانشگاهی و سپس ورود به دانشگاه ارتباط فیزیکی وی با گردایش به کلی قطع می شود . به فکر این افتادیم که راهی بیابیم تا فاصله ها را از بین ببریم . دیدیم اینترنت چاره راه است . فاصله ها و اینترنت هر روز کوتاهتر می شود . از ریاضی پژوهان خواسته ایم با همت والا و ساختن یک وبلاگ ! به هر نامی که دوست دارند عضو انجمن اینترنتی ریاضی پژوهان فارس شوند . ساختن وبلاگ هم کار ساده ای است و هم اینک سایت هایی همچون پرشین بلاگ براحتی فضای مناسب را در اختیار علاقه مندان وبلاگ نویس قرار می دهند .

در این جا از علاقه مندان عضویت در این انجمن اینترنتی می خواهیم که هر چه سریعتر اقدام کنند . سن وسال هم مطرح نیست .

این انجمن وجود خارجی ندارد و لذا احتیاج به مجوز و اساسنامه هم ندارد . امید واریم روزی تمام وبلاگ نویسان ریاضی فارس را دور هم جمع کنیم و اولین نشست خود را جشن بگیریم . و این انجمن را رسماً افتتاح کنیم .

   

 1. لطفاً بفرمایید وبلاگ نویسی چگونه است و آیا یک کار حرفه ای است ؟
 2.  

  اگر دوستان شروع کنند ، خواهند دید که کار ساده است . حتماً نمی خواهد یک مقاله طولانی ریاضی نوشت . یک خبر از هر جای دنیا ،‌یک عکس از هر استاد و معلم ریاضی شهر و دیارتان و یا معرفی یک کتاب ریاضی که خوانده اید و می خواهید آن را به دیگران هم معرفی کنید، یک گفتگوی کوتاه با معلم ریاضی که می شناسید یک خاطره ، یک حرف دل و

 

……

..

وبلاگ نویس می تواند مؤلف نباشد ،‌که اگر باشد چه بهتر ، به سایت های ریاضی بروید ، خبر بگیرید ، عکس بگیرید و روی وبلاگ خودتان بیاورید تا گنجینه اطلاعاتی انجمن نوپای ریاضی پژوهان جوان فارس را تکمیل کنید  .

   

 1. لطفاً یک نمونه بیاورید .
 2.  

  مدتی است یک تجربه شخصی در این زمینه را آغاز کرده ام در ابتدا ی راه هستم اما امید وارم بتوانم این راه را تا آخر بروم به آدرس

 

www.reyazipooya.persianblog.ir

از این پس دارندگان وبلاگ ریاضی در استان فارس عضو رسمی انجمن اینترنتی ما خواهند بود و به وجود آنها افتخار می کنیم .

خوشحال خواهیم شد که ریاضی پژوهانی که وبلاگ می سازند با سرزدن به وبلاگ بنده و گذاشتن پیام مرا در جریان قرار دهند تا بتوانیم آنها را به سایر دوستان معرفی کنیم . مطمئن باشیددورزمانی نخواهد بود که از سایه بیرون خواهیم آمد و طلوع خواهیم کرد.

::نقل از روزنامه خبر

  
نویسنده : عنایت اله راستی زاده ; ساعت ۱٢:٥٠ ‎ق.ظ روز ۱٦ اردیبهشت ۱۳۸۳

معرفی یک کتاب :موسیقی اعداداول

معرفی یک کتاب :موسیقی اعداداول

 

 

:

 

در حالی که موضوعات دانشگاهی همانند علم، تاریخ و روانشناسی با موفقیت از برج عاج فرود آمده اند و تئوری های مجرد را به کتاب های پرفروش و برنامه های تلویزیونی بدل کرده اند، اما ریاضیات همچنان محجوبانه در دیرها پنهان شده است.

امروزه «ریاضیات عامه فهم» همانقدر عجیب است که «علم عامه فهم» در150سال پیش.

هم اکنون پذیرفته ایم که زیست شناسی تکاملی به همراه چیزهای دیگر به ما در درک رفتارهای انسان کمک می کند، اما مطمئن نیستیم که چرا ریاضیات اهمیت دارد، البته اگر اهمیتی داشته باشد. از این رو کتاب هایی همانند «چرا یک مسئله حل نشده ریاضیات اهمیت دارد» در تلاش است تا از اهمیت آن دفاع کند. از این رو تعمداً می خواهد با ترکیب زیبایی ریاضی و هوش حتی نظر خوانندگان ناآشنا با ریاضیات را نیز به خود جلب کند.

اما با این همه او در این کتاب خود را به انجام یک کار موظف کرده است
. کتاب موسیقی اعداد اول
در مورد جست وجو برای یافتن رابطه ای است که ریاضیدانان بتوانند توسط آن نحوه توزیع اعداد اول را دریابند.



به رغم آنکه سایر رشته ها به روش قابل پیش بینی ادامه می یابند، اما هنوز هم اعداد اول را فقط با انجام فرآیندهای طاقت فرسای آزمایش و خطا می توان به دست آورد. برای مثال، هیچ رابطه ای در دست نیست که بتوان عدد اول شش میلیونیم را حدس زد، هر چند که یک کامپیوتر که این اعداد را یکی یکی به دست می آورد، در نهایت می تواند آن را ارائه دهد. بزرگترین عدد اولی که تاکنون شناسایی شده است عددی است با4 میلیون رقم.تلفیق تحویل ناپذیری و پیش بینی ناپذیری باعث شده است که اعداد اول کاربردهای زیادی در محاسبات پیشرفته و سیستم های حفاظت اطلاعات داشته باشد و در مرکز آن مفهومی قرار گیرد که دوساتوی با شور و هیجان زیاد از آن به عنوان «تجارت الکترونیک در بازارهای جهانی» نام می برد.طی سا ل های متمادی اعداد اول ریاضیدانان را سردرگم کرده اند.

برای خواندن بقیه مطلب اینجا راکلیک کنید. 





 

  
نویسنده : عنایت اله راستی زاده ; ساعت ۱:٤۱ ‎ق.ظ روز ٧ اردیبهشت ۱۳۸۳
تگ ها : کتاب خانه

عکسی از استاد میرزاجلیلی

استاد میرزاجلیلی

  
نویسنده : عنایت اله راستی زاده ; ساعت ۱:٢٦ ‎ق.ظ روز ٧ اردیبهشت ۱۳۸۳

استادمیرزاجلیلی درشیراز

 

 

استادمیرزاجلیلی درشیراز

دهم اردیبهشت ماه همایش ریاضی پژوهان جوان فارس باحضوراین پیشکسوت ریاضیات مدرسه ای روزی به یادماندنی برای جامعه ی ریاضی فارس به ارمغان می آورد.

دراین همایش یک روزه که 17مقاله ارائه می شودازیک عمرتلاش ارزنده این استادگرانقدرومؤلف چندکتاب درسی نظام قدیم تجلیل به عمل خواهد آمد.

وی متولداردی بهشت 1312درشهرستان بوشهراست.بانزدیک به 50سال سابقه تدریس که 20سال آن درکازرون سپری شده است .ایشان ازسال 1350دراکثر شوراهای برنامه ریزی تالیف کتب درسی مشارکت فعال داشته است .میرزاجلیلی رامی توان ازمنتقدان نظام جدیدآموزشی وازمدافعان نظام قدیم دانست .

آقای میرزاجلیلی دربیشترکنفرانس های آموزش ریاضی ایران شرکت داشته ومقالات ارزشمندی به یادگار نهاده اند.استاد هم اکنون درتحریریه فصلنامه رشدآموزش ریاضی قلم می زنند.برای ایشان طول عمروسلامت آرزومی کنیم ومقدمشان رابه شیرازجنت طرازگرامی می داریم.

 

  
نویسنده : عنایت اله راستی زاده ; ساعت ۱٢:٢٤ ‎ق.ظ روز ٧ اردیبهشت ۱۳۸۳